Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom SME.
BRATISLAVA. Vyšetrovacia väzba hrozí bývalému šéfovi Vojenskej spravodajskej služby Romanovi Mikulcovi. Jednu noc už strávil v policajnej cele po tom, ako mu policajti v sobotu údajne našli v aute utajované dokumenty.
Najneskôr v pondelok musí prokurátor rozhodnúť, či podá návrh na väzbu, o ktorom by musel rozhodnúť súd.
V nedeľu si na výsluch predvolali aj Mikulcovu priateľku Katarínu Svrčekovú, ktorá tiež v službe pracovala.
„Oznámili mi, že sa v mojej taške našli nejaké veci,“ povedala po prehliadke auta. Obáva sa, že Mikulcovi policajti mohli do auta niečo nastrčiť v sobotu ráno, keď bolo nestrážené.
Okolo obeda sa podľa nej chystali na výlet. Veci si balili spolu. „Vyťahujú z auta veci, ktoré mi nie sú známe,“ komentovala situáciu počas zákroku policajtov.
Podozrivý dokument
Chronológia
Vojenské tajnosti
o podozreniach informoval denník SME 15. mája,
vychádzal zo správy, ktorú do redakcie doručil anonym,
minister obrany Martin Glváč to 16. mája označil za slohové práce a dezinformácie,
Roman Mikulec sa 17. mája ohlásil, že chce informovať kontrolný výbor,
bývalý rozviedčik Vladimír Suchodolinský 24. mája potvrdil, že tunel vyšetroval,
minister Glváč oznámil v ten istý deň, že jeho preverovanie podozrenia nepotvrdilo,
22. júna Mikulca zatkli pre vynášanie informácií.
V prospech Svrčekovej úvah hovorí fakt, že Mikulec ako profesionál musel predpokladať, že ho bezpečnostné zložky v týchto dňoch sledujú.
Nie je veľmi pravdepodobné, že by vo vlastnom aute prevážal utajované materiály.
„Všetci vedia, prečo to je. Beriem to ako pokračovanie toho, čo bolo,“ povedal Mikulec z auta pre televíziu Markíza.
Na jednom zábere televízie vidno, ako policajný technik v gumených rukaviciach počas prehliadky vozidla ukladá do plastového obalu dokument s logom podobným logu VSS.
Dôležité môže byť, či sa na ňom nájdu nejaké odtlačky prstov.
„Počas prehliadky sa v aute našli dokumenty stupňa utajenia dôverné a vyhradené. Tieto materiály sa teraz vyhodnocujú,“ informovala dnes hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Bližšie sa k prípadu nechcela vyjadrovať. Mlčí aj polícia.
Svrčeková kroky polície považuje za súčasť zastrašovania človeka, ktorý na čele Vojenskej spravodajskej služby stál „za odhaľovaním machinácií jej bývalého vedenia“.
Šéfovia v tuneli
Mikulec spravodajskú službu viedol za éry bývalého ministra obrany Ľubomíra Galka z SaS. Jeho ľudia preverovali hospodárenie predchádzajúceho vedenia a zistili vážne nezrovnalosti.
Napríklad pri narábaní s nehnuteľnosťami, ktoré sa pod rôznymi zámienkami odpisovali z majetku organizácie. Vzápätí ich za mimoriadne výhodných podmienok získali ľudia či firmy prepojené na jej funkcionárov. Malo ísť o milióny eur.
V kauze figuroval aj bývalý šéf Vojenského obranného spravodajstva Ľubomír Skuhra, ktorý teraz riadi spojené Vojenské spravodajstvo.
Keď vyšetrovanie išlo do stratena, doručil anonym správu o podozreniach denníku SME, ktorý o nej informoval.
SaS zadržanie Mikulca označila za zlovestný signál o snahe zastrašovať svedkov.
„Postupy, keď sa zo svedkov na základe vyfabrikovaných dôkazov a zvole stávajú prenasledovaní, sú vlastné orgánom činným v trestnom konaní, ktoré sa pohybujú mimo práva a slúžia zlu,“ povedal predseda strany Richard Sulík.
Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru sa včera nechcel ku kauze vyjadrovať. „Je to vec špeciálnej prokuratúry.“
Obvinený už je
Mikulec sa po otvorení kauzy ohlásil parlamentnému výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva s tým, že je ochotný potvrdiť pravosť dokumentu o podozreniach z tunelovania.
Neskôr v stanovisku vyjadril obavy, že stopy po tunelovaní sa počas nového interného vyšetrovania budú likvidovať.
Polícia tvrdí, že rieši aj samotné tunelovanie. Únik informácií však už vyšetrujú ako sabotáž a ohrozenie utajovanej skutočnosti, za čo hrozí až 25-ročný trest.
Mikulec okrem tohto prípadu čelí už vyše roka obvineniu z ohovárania a poškodzovania cudzích práv, údajne napísal, že bývalý kolega vynášal tajné informácie.
Sobotné vyhlásenie Kataríny Svrčekovej
Sobotnú policajnú prehliadku osobného auta môjho priateľa Romana Mikulca a jeho následné zadržanie považujem za súčasť zastrašovania osoby, ktorá na čele Vojenskej spravodajskej služby stála za odhaľovaním machinácií jej bývalého vedenia.
Je smutným paradoxom, že podozrivé osoby vo Vojenskom spravodajstve zostávajú vo svojich funkciách a polícia robí teatrálnu prehliadku mojich osobných vecí a vecí kľúčového svedka.
Ako účastníčku dnešnej policajnej akcie ma zaráža, že o nej vedeli novinári a niektorí z nich sa krátko po jej začiatku objavili v jej blízkosti. Odkedy polícia informuje dopredu médiá o svojich zámeroch?
S obavami a s veľkým znepokojením som sledovala prácu policajtov, ktorí z kufra auta Romana Mikulca vytiahli igelitové vrece s neznámym obsahom, ktoré v ňom podľa mojich vedomostí nemalo byť.
Zostala som zhrozená po dnešnom policajnom telefonáte, kde mi bolo oznámené, že sa v mojej taške „našli nejaké veci“ a mám sa dostaviť na výsluch.

Beata
Balogová
