Z ôsmich krajských miest údaje o odmenách čiastočne sprístupnili iba dve. Občania si ich musia inak vypočítať sami.
BRATISLAVA. Zistiť, koľko zaplatia za drobné nákupy minerálok, tekutého mydla či opravu kopírky, dnes nie je na stránkach väčšiny miest problém. Iné je to s odmenami poslancov.
Z ôsmich krajských miest údaje o odmenách čiastočne sprístupnili iba dve.
Trnavčania sa môžu napríklad dozvedieť, že najlepšie odmeňovaný poslanec si vlani prilepšil o 7263 eur. Po prácnom sčítaní všetkých odmien zistia, že priemerná mesačná odmena trnavského poslanca bola 380 eur.
„Trvalo nám to síce niekoľko mesiacov, ale potom, ako sme si tieto údaje vypýtali podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám a zverejnili ich na našej stránke, začalo ich zverejňovať aj mesto,“ hovorí občianska aktivistka Andrea Pallang.
Populistické hry
Ešte o čosi viac informácií zverejňujú v Prešove. Z rozpísanej sumy vidno aj to, na akých rokovaniach sa poslanec zúčastnil. Mesto však zverejňuje iba odmeny 23 z 31 poslancov, odvoláva sa na to, že ostatní nesúhlasili.
Poslanec Smeru Milan Laca tvrdí, že sa nechce zúčastňovať na populistickej hre.
„Máme pravidlá odmeňovania, kde je rozpísané, na akú sumu má poslanec nárok za účasť v zastupiteľstve, v mestskej rade, komisii či vo výbore mestskej časti a každý si to môže spočítať.“
Pri zverejňovaní konkrétnych súm vidí háčik. „Zasadnutia sú niektorý mesiac dve a iný šesť a ak sa niekto na stránku pozrie raz za uhorský rok, môže mu udrieť do očí skreslené číslo,“ obáva sa.
Jeho kolega Richard Drutarovský (SaS) presadzuje, aby sa zverejňovali odmeny všetkých poslancov.
Argumentuje, že každé verejné euro by malo byť kontrolovateľné. „Takto niektorí nič nepovedia, nenavrhnú, len si to odsedia a dostanú peniaze,“ hovorí.
„Keď ľudia uvidia, aké odmeny poslanci dostanú, budú na nich viac tlačiť, aby robili, čo od nich očakávajú.“
Treba rokovať
Prešovom pred pár dňami argumentoval aj poslanec trenčianskeho zastupiteľstva Róbert Lifka (Paliho kapurková).
„Okrem väčšej transparentnosti by to pomohlo aj pri búraní rozšírených mýtov, že ako poslanci sme zamestnanci mesta a berieme najmenej tisícku,“ tvrdí.
Jeho kolegovia však pozmeňovací návrh nepodporili.
„Nemám s tým problém, ale s takýmto návrhom nemožno vystúpiť narýchlo a treba ho najskôr predrokovať,“ tvrdí poslanec SNS Eduard Hartmann.
Trenčín priemerne vyplatí poslancom 281 eur mesačne.
Ako je to v ďalších krajských mestách, môžu občania skúšať zrátať podľa všeobecných zásad odmeňovania poslancov. V tých je rozpísané, aká suma za aké aktivity poslancom prináleží. Nehovoria však nič o ich frekvencii a účasti poslancov na nich.
Na stránkach Nitry a Košíc sa nedajú nájsť ani tieto zásady. Košice to vysvetľujú prestavbou webu.
„Ak sa poslanec zúčastnil na rokovaní zastupiteľstva, mestskej rady alebo komisie, má nárok na plnú výšku odmeny, ktorá je maximálne 422 eur,“ spresňuje hovorkyňa Košíc Martina Urik Viktorínová.
Maximálnu výšku odmien si schválili aj v Bratislave. „Odmeny sa pohybujú od 321 do 750 eur,“ povedal hovorca magistrátu Stano Ščepán.

Beata
Balogová
