Vláda musí predložiť novú kandidátku.
BRATISLAVA. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy malo v pondelok zvoliť nového sudcu zo Slovenska do Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.
Voľba sa neuskutočnila, lebo ani jeden z kandidátov, ktorých Rade Európy ponúkla Súdna rada pod vedením Štefana Harabina, nepresvedčil. Rada požiadala Slovensko o novú kandidátku.
Sudcovi Jánovi Šikutovi končí funkčné obdobie v októbri. Európsky súd je najvyššia inštancia pri porušení základných ľudských práv.
Slovensko za Šikutu ponúkalo terajšiu zástupkyňu krajiny pred Európskym súdom Maricu Pirošíkovú, bývalého ústavného sudcu a advokáta Jána Drgonca a prokurátora Generálnej prokuratúry Mareka Tomašoviča.
Neboli kvalifikovaní
„Je veľa dôvodov, prečo môže byť kandidát odmietnutý,“ povedal Angus McDonald z tlačového oddelenia Rady Európy. Slovenskí kandidáti podľa neho neboli dostatočne kvalifikovaní, nemali súdnu prax alebo neovládali oba úradné jazyky Rady Európy, angličtinu aj francúzštinu.
„Nevnímame to ako zlyhanie. Nie je ľahké nájsť kandidátov, ktorí vyhovujú prísnym požiadavkám,“ napísalo tlačové oddelenie Súdnej rady.
Spolu s vládou sa vraj pokúsia „pokračovať v konštruktívnom dialógu s parlamentným zhromaždením“ a predložia novú kandidátku. Na nej podľa Súdnej rady môžu byť aj tí, ktorých teraz Rada Európy odmietla.
Ján Drgonec už kandidovať nemieni. Odmietli ho už druhýkrát. „Je to o lobingu. Výsluch, ktorý som absolvoval, robili politici,“ hovorí Drgonec, ktorý problém nevidí v sebe.
Pirošíková si myslí, že môže kandidovať znovu. Podľa nej odmietnutie kandidátky neznamená výhradu voči všetkým trom kandidátom. Nevyhovieť mohol len jeden z nich.
Aj ona hovorí, že na Slovensku nie je ľahké nájsť vhodného sudcu. „Sudcovia pri súčasnom probléme prieťahov nemajú dostatok času na štúdium jazykov či judikatúry Európskeho súdu,“ povedala. Sudca v Štrasburgu musí ovládať všetky oblasti práva, nielen tú, ktorej sa venuje na Slovensku.
Tomašovič sa odmietol vyjadriť.
Lajčák tušil prehru
Kandidátku predkladala do Štrasburgu vláda. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko povedal, že napriek tomu ju podľa ústavy schvaľuje Súdna rada a je to len jej právomoc.
Minister Miroslav Lajčák podľa informácií SME písal Harabinovi list, v ktorom ho upozorňoval, že kandidáti nemusia vyhovieť. Harabin na nich trval.
„Najvyšší súd sa nemôže vyjadrovať k písomnostiam, ktoré spadajú do režimu utajenia,“ napísalo Harabinovo tlačové oddelenie.

Beata
Balogová
