BRATISLAVA. Riziko, že v slovenskej nemocnici sa pacient nakazí ďalšou chorobou, bolo vlani 0,54 percenta.
Vyplýva to z oficiálnych údajov, ktoré poskytujú nemocnice. Je to len zlomok skutočných nemocničných nákaz, hovorí Úrad verejného zdravotníctva, ktorý údaje zbiera.
Pri teste, ktorý robil denník SME v ôsmich nemocniciach, sme odkryli aj viacero baktérií, ktoré môžu ublížiť pacientom s oslabenou imunitou.
Napríklad v Dolnom Kubíne stery odhalili zlatého stafylokoka, v piatich ďalších zasa stafylokoka PLK-. Obe baktérie môžu spôsobiť nákazu odolnú proti antibiotikám.
Nepresvedčivé sa oficiálne údaje zdajú najmä pri porovnaní so zahraničím. „Aj pri špičkovej starostlivosti minimálne päť percent pacientov dostane nemocničnú nákazu,“ tvrdí hovorkyňa Martina Merková z ÚVZ.
Na oddeleniach, kde ležia pacienti s otvorenými ranami, zavedenými kanylami či na umelej ventilácii, je riziko ešte vyššie. Nakaziť sa tam môže aj každý piaty pacient.
Dobre vyzerať
Štatistika
Koľko nákaz nahlásili
UN Bratislava: minimálne 102,
Nemocnica Malacky: 19,
Fakultná nemocnica Nitra: 78,
FN Nové Zámky: 5,
Roosveltová nem. B. Bystrica: 71,
Nemocnica Dolný Kubín: 64,
Nemocnica Košice – Šaca: 54,
Nem. sv. Barbory Rožňava: 2.
Čo si môžete odniesť z nemocnice:
- nákazy dýchacích ciest,
- črevné nákazy,
- močovopohlavné nákazy,
- nákazy kože a slizníc,
i- nfekcie rán, sepsy.
Zdroj: Zdravotné poisťovne, rok 2012
„Renomované zdravotnícke zariadenia vo vyspelých štátoch Európy, napríklad v Nemecku či Rakúsku, uvádzajú od štyroch do osem percent nákaz,“ hovorí Merková. Vo vyspelých krajinách je podľa úradu bežné ich hlásiť a bojovať s nimi.
Len máloktorá slovenská nemocnica u nás vykázala, že riziko nákazy je u nej vyššie ako dve percentá. Spolu nahlásili zhruba šesťtisíc nákaz.
Úrad hovorí, že najbližšie k skutočnosti boli v roku 2011 v Psychiatrickej nemocnici v Michalovciach, kde nahlásili nákazu takmer 14 percent pacientov, v Psychiatrickej nemocnici Pezinok – vyše deväť percent, a v Odbornom detskom liečebnom ústave Trávnica – 7,5 percenta.
Najvyššie čísla nemusia znamenať, že sú na tom naozaj najhoršie, len že údaje vykazovali pravdivejšie.
Nemocnice sa nedajú porovnávať, údaje sú skreslené, tvrdí úrad.
Na nemocničné nákazy zomrelo podľa oficiálnych štatistík v roku 2011 27 ľudí.
Aj poisťovne vidia chyby
„Ministerstvo zastáva názor, že legislatívne opatrenia zamerané na kontrolu nemocničných nákaz sú adekvátne a dostatočné,“ reaguje hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.
Zlepšiť by sa podľa nej mali hlásenia prípadov nemocnicami. Poisťovne by mali posilniť kontroly alebo hygienici dozor.
Pozor by si podľa Čižmárikovej mali dať najmä na zariadenia, ktoré dlhodobo vykazujú umelo nízky výskyt nákaz.
Aj poisťovne hovoria, že vykazovanie nie je dostatočné. „Paradoxne, práve to zariadenie, ktoré má najviac nahlásených prípadov, môže byť to, ktoré danú situáciu rieši,“ vraví hovorkyňa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.
Nemocnice sa bránia. Vykazujú vraj tak, ako majú.
Najväčšia, Univerzitná nemocnica v Bratislave, tvrdí, že nákazy sleduje. Ani jedno z jej piatich zariadení nevykázalo v roku 2011 viac ako 1,1 percenta nákaz.
„Robíme pravidelne sto sterov každý mesiac,“ hovorí riaditeľ súkromnej nemocnice Košice-Šaca Juraj Vančík. Nemocnica v roku 2011 vykázala 0,14 percenta nákaz.
Hovorkyňa ministerstva vraví, že na budúci rok by už poisťovne mali nákazy vykazovať lepšie, lebo od marca tohto roka platia na ich vykazovanie nové pravidlá.

Beata
Balogová
