Zdravotníckym pracovníkom, ktorí počas núdzového stavu odmietnu nastúpiť do práce, bude hroziť strata licencie na dva roky.
BRATISLAVA. Tresty pre zdravotníkov, navrhované v novele Trestného zákona, sa mierne znížili.
Poslanci v utorok vyhoveli pripomienke prezidenta Ivana Gašparoviča a zdravotníckym pracovníkom, ktorí počas núdzového stavu odmietnu nastúpiť do práce, bude hroziť strata licencie na dva roky.
Hrozí aj vysoká pokuta
Pôvodne novela počítala so stratou registrácie v komore na desať rokov. Prezidentovi sa však desaťročné obdobie ako podmienka na obnovenie licencie zdala neprimerane prísna.
Navrhol preto poslancom schváliť zákon s tým, aby sa dĺžka vyradenia z komory, počas ktorej zdravotníci nemôžu vykonávať svoje povolanie, znížila z desiatich na dva roky. Parlament prezidentom vrátenú novelu Trestného zákona schválil.
Právna norma zavádza nové povinnosti pre zdravotníckych pracovníkov v krízovej situácii, pri porušení ktorých bude hroziť odňatie slobody na dva až päť rokov.
Ak počas núdzového stavu nenastúpia do služby, okrem hrozby väzenia a straty registrácie v komore môžu dostať aj pokutu od ministerstva zdravotníctva do 3 300 eur.
Klesne aj sadzba za drogové delikty
Plénum však nevyhovelo ďalším dvom Gašparovičovým pripomienkam k tejto právnej norme.
Prezident nepresvedčil dostatok poslancov, že nie je správne znižovať trestnú sadzbu zo štyroch na tri roky v prípade drogovej trestnej činnosti, čo umožní súdu uložiť aj podmienečný trest.
Novela Trestného zákona rozširuje aj okruh druhov osobitných motívov, pre ktoré sa zvyšujú tresty, aj o spáchanie trestného činu z nenávisti pre sexuálnu orientáciu.
Prezidentovi v zákone chýbalo zvýraznenie ochrany ďalších spoločenských skupín. Tento návrh hlavy štátu poslanci nepodporili.