BRATISLAVA. Slovenská armáda má viac ako 70 percent pozemnej výzbroje a techniky po životnosti, kariérny rast vojakov sa zastavil a niektoré vojenské schopnosti naše ozbrojené sily nezvratne strácajú.
Aj takéto závery obsahuje Biela kniha o obrane Slovenskej republiky, ktorú dnes posudzovala a schválila vláda.
V dokumente rezort obrany priznáva, že sa nenaplnili kvalitatívne parametre, ktoré si v kľúčových oblastiach sľubovali od transformácie ozbrojených síl.
Vojaci starnú
Počet vojakov sa síce znížil na tretinu niekdajšieho stavu a armáda sa sprofesionalizovala, ale vojenský personál starne a znížil sa počet vojakov, ktorých potrebujú vojenské jednotky.
To všetko má dopad na úroveň výcviku, odbornú pripravenosť ako aj rozsah a kvalitu plnených úloh.
V armáde nezrealizovali ani jeden väčší projekt na obmenu hlavných druhov výzbroje a techniky, modernizácia sa v podstate zastavila.
Stanovené ciele vojenských spôsobilostí sa neplnia, ozbrojené sily majú len obmedzené spektrum spôsobilostí v obmedzenej kvalite.
Úroveň interoperability slovenskej armády podľa noriem NATO dosahuje 54 percent, čo podstatne limituje ich schopnosť spoločného pôsobenia v operáciách.
Podľa Bielej knihy u nevojenskej časti rezortu obrany stále nie je dokončená racionalizácia a zefektívňovanie riadiacich ani podporných zložiek.
Infraštruktúra rezortu presahuje potreby obrany štátu.
Okrem toho sa neskončila ani reštrukturalizácia akciových spoločností v pôsobnosti rezortu obrany.
Fungovanie systému obrany štátu obmedzuje aj jeho nižšia previazanosť s bezpečnostným systémom štátu. Slabšia je aj schopnosť kooperovať s krízovými systémami NATO, EÚ a našich susedov.
Viac úloh a menej peňazí
Medzi základné príčiny tohto stavu podľa Bielej knihy patrí dlhodobá nerovnováha medzi tým, že pribúdajú úlohy obrany štátu a klesajú zdroje peňazí.
Dostupné zdroje pritom nie sú využívané najefektívnejšie, systém obranného plánovania na rezortnej a národnej úrovni je málo účinný.
Podľa Bielej knihy chýba realistický rámec dlhodobého rozvoja rezortu obrany.
Aké sú odporúčania:
- Malo by sa zastaviť plošné znižovanie počtu profesionálnych vojakov a stabilizovať kvalifikovaný a perspektívny vojenský personál.
- Zlepšiť by sa mal systém velenia a riadenia armády ako aj činnosť podporných prvkov. Taktické jednotky by sa mali meniť súbežne s modernizáciou a obmenou výzbroje a techniky.
- Rozvinúť by sa mala medzinárodná spolupráca podľa súčasného trendu - Slovensko by poskytlo niektoré svoje spôsobilosti partnerom a ďalšie by zas zabezpečila iná krajina.
- Zmeny by mali mať dve etapy. V rokoch 2013 až 2015 chcú stabilizovať situáciu a udržať kvalitný vojenský personál a súčasné spektrum vojenských spôsobilostí.
- Jeden prápor pozemných síl by mal dostať do výzbroje viacúčelové taktické vozidlá.
- V ďalšej fáze v rokoch 2016 až 2024 chcú úplne prezbrojiť mechanizovanú brigádu a ostatné súčasti ozbrojených síl. V tomto období sa má dokončiť transformácia taktických jednotiek.
- Do roku 2015 chcú stabilizovať zdroje, aby rozpočet obranných výdavkov neklesol pod jedno percento HDP.
- Od roku 2016 sa majú obranné výdavky postupne navršovať podľa stavu verejných financií. Dostupné zdroje však musia míňať hospodárne.