BRATISLAVA. Poslanec za SaS Ľubomír Galko svojimi vyjadreniami ohrozuje Ozbrojené sily a dehonestuje tým prácu všetkých profesionálnych vojakov.
Vyplýva to z uznesenia parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, ktoré v stredu výbor schválil.
Text uznesenia navrhol poslanec za Smer Peter Šuca a členovia výboru vládnej strany ho podporili. Opoziční zákonodarcovia za uznesenie nehlasovali.
Výbor v uznesení vyslovuje znepokojenie nad tým, aké nepravdivé údaje poskytuje Galko pre médiá o existujúcom ohrození obranyschopnosti Slovenska pri nasadení v zahraničných operáciách.
"Odmieta sa zúčastňovať na politickom divadle strany SaS, ktorá porušujúc základné princípy ústavnosti a zákonnosti pri uplatňovaní práv a povinností profesionálnych vojakov, zaťahuje konkrétne fyzické osoby vykonávajúce štátu službu profesionálnych vojakov do svojich tlačových konferencií, účelových mediálnych vyhlásení a spravodajských hier," uvádza sa v texte uznesenia.
Ako obzvlášť závažnú skutočnosť vníma výbor fakt, že tieto hry rozohráva človek, ktorý bol takmer rok a pol ministrom obrany vo vláde Ivety Radičovej.
Galko: Majú zo mňa vysoký tlak"Smeráci majú zo mňa vysoký krvný tlak, a to je dobre. Treba v tom pokračovať a ja budem naďalej odhaľovať všetky ich špinavosti," uviedol v reakcii Galko.
Šéf výboru Jaroslav Baška (Smer) však napriek presvedčeniu, že Galko ohrozuje armádu, trestné oznámenie podávať nebude.
"Prečo by sme mali vždy nejakým spôsobom dávať trestné oznámenie? Dúfam, že si vstúpi do svedomia a nebude rozprávať také nezmysly," odporučil.
"Takéto absurdné uznesenia sa neschvaľovali ani za čias Vladimíra Mečiara. Obávam sa, že sa začíname do týchto čias trochu vracať. Novinári sú zastrašovaní pri výsluchoch. Zdá sa mi, že ideme veľmi zlým smerom," konštatoval nezaradený poslanec Daniel Lipšic.
Prečítajte si tiež:
V kauze údajného tunelovania u tajných začala polícia trestné stíhanie
Zo Svrčekovej podľa Galka urobili rukojemníčkuVýbor v stredu na Galkov podnet rokoval o situácii týkajúcej sa možného ohrozenia bojaschopnosti časti ozbrojených síl.
Vedenie rezortu podľa exministra obrany riskuje životy vojakov, ak bývalá príslušníčka Vojenského spravodajstva Katarína Svrčeková bez adekvátneho výcviku, vzdelania a praxe velí čate bojovej jednotky v Trebišove.
"Zdravý rozum hovorí, že to dievča nemá kvalifikačné a iné predpoklady veliť 30 po zuby ozbrojeným vojakom. Zdravý rozum hovorí, že je nepoužiteľná pre potreby ozbrojených síl," povedal Galko.
Svrčeková podľa neho absolvovala iba základný deväťtýždňový výcvik, strieľala iba trikrát a počas dvoch rokov pôsobenia u vojenských tajných mala na sebe vojenskú uniformu iba dvakrát.
"Je úplne jasné, že si z nej Vojenská spravodajská služba urobila rukojemníčku, aby mala dosah na predchádzajúceho riaditeľa služby," dodal Galko.
Exminister podá trestné oznámenieMinistra obrany Glváča a náčelníka generálneho štábu Petra Vojteka sa poslanec za SaS opakovanie pýtal, či vyvodili personálnu zodpovednosť voči osobám, ktoré prevelili Svrčekovú k chemickému práporu Rožňava.
Svrčeková tam podľa jeho slov tri mesiace poberala plný plat a každý deň si odsedela v práci, hoci reálne vôbec nepracovala, keďže jej pozícia si vyžadovala bezpečnostnú previerku, ktorú nemala.
Odpoveď na túto otázku Galko nedostal. Exminister obrany preto podá trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu sabotáže a ohrozenia utajovanej skutočnosti.
Glváč konštatoval, že Svrčeková absolvovala základný vojenský kurz v Martine, odborný výcvik pre jednotlivca vo VSS a kurz vojenskej diplomacie vo VSS.
Vojtek: Iné miesto pre Svrčekovú neboloPodľa Vojteka pravidelné premiestňovanie je súčasťou práce vojaka, písomný súhlas vykonávať službu podľa požiadaviek služobného úradu dávajú vojaci už pri podpise zmluvy.
Svrčeková nastúpila do armády v roku 2010 a kontrakt má platný do roku 2017.
Ozbrojené sily majú 709 tabuľkových miest pre hodnosť poručíka, ktorou je aj Svrčeková. Naplnenosť stavu je nižšia ako 80 percent, armáda sa preto usiluje o udržanie každého vojaka, keďže do jeho výcviku investovala peniaze a čas.
V armáde podľa Vojteka hľadali pre Svrčekovú poručícke miesto, keďže sa nechcela oboznamovať s utajovanými skutočnosťami, pripadali do úvahy iba tri miesta v trebišovskom útvare.
Veliteľkou čaty je na Slovensku okrem Svrčekovej ďalších 35 žien.
Spochybnili Svrčekovej maródkyGlváč a Vojtek zároveň spochybnili maródky, ktoré Svrčeková čerpá v ostatných týždňoch.
Kontroly, ktoré proti zneužívaniu práceneschopnosti armáda robí vo viacerých útvaroch, minulý piatok navštívili i Svrčekovú, doma ju však nezastihli.
Doklady o nemocenskej podľa Glváča pochádzajú zo súkromného zdravotníckeho zariadenia a potvrdzoval ich človek, ktorý v minulosti mal vzťah k Vojenskému spravodajstvu.
Lipšic Glváča a Vojteka upozornil, že keď na jeseň 2012 vojenskí tajní vyniesli materiály o odposluchoch, tak sa neriešilo, kto to vyniesol, ale išlo o obsah.
"Dnes obsah riešiť nechcete, čo považujem za farizejské," dodal Lipšic.