Prečítajte si hlavný článok: Asistenti idú do rómskych osád radiť o zdraví
BRATISLAVA. Keď Zoltán Batka z Veľkých Kapušian zbadal, že dieťa z rómskej osady má akúsi zlú, modrastú farbu, matke poradil, aby zašla k lekárovi.
„Ukázalo sa, že dieťa má problémy so srdcom, nejaký defekt. Museli sme ísť do Bratislavy, kde ho operovali.“
Spomína na to ako na najemotívnejší zážitok pri práci terénneho asistenta v osade. Mal pocit, že jeho práca má význam. „Keď mi povedali, že som zachránil život, tak som neveril.“
Ako dobrovoľník pomáha Rómom od roku 2001, o päť rokov neskôr pracoval aj pre ministerstvo zdravotníctva v Programe podpory zdravia znevýhodnených komunít.
„Robím to, čo ma napĺňa a mám zamestnanie. Nebudem mať výčitky, že beriem peniaze a som na dávkach,“ teší sa otec troch detí.
O zdravie Rómov v osadách sa od roku 2004 stará aj Mária Nazarejová z Kapušian. Nie je Rómka, na rozdiel od väčšiny terénnych asistentov.
Keď začínala, ľudia z osady pred ňou ukrývali deti. Jej skúsenosti sú často akoby z iného storočia, napriek tomu je s prácou spokojná.
„Predstavte si 56-ročného muža zo Šarišskej Poruby, ktorý má epilepsiu a on si myslí, že záchvaty sú normálna vec a má ich každý,“ hovorí Mária. Spomína aj na príbeh ženy, ktorá porodila desať detí a nemala ani preukaz zdravotného poistenca.
„Je to iné, keď sa rozprávame po slovensky a keď po rómsky,“ hovorí zasa Erika Harvanová z Telgártu. Na tínedžerov z osady už má svoje triky.
„Keď im vravím o ochrane pri sexe, tak sa najskôr zasmejú, ale potom počúvajú. Máme také 17- 19-ročné a zatiaľ neotehotneli, takže si dávajú pozor,“ teší sa Erika.

Beata
Balogová
