Úrad vlády už neudeľuje granty na drogové projekty, ministerstvo na to nie je pripravené.
BRATISLAVA, KOŠICE. Výmena použitých ihiel, testovanie na HIV alebo sociálne poradenstvo.
Na terénnu prácu s drogovo závislými nedostalo košické občianske združenie Pomocná ruka tento rok od štátu zatiaľ ani cent. Na prácu im chýba približne 15-tisíc.
Zatiaľ dve tisícky na časopis dostalo od štátu občianske združenie Odyseus, ktoré funguje v Bratislave. Na tento rok mu však chýba ďalších približne 30-tisíc eur na program výmeny injekčných striekačiek pre narkomanov.
„Sme v neistote. Program, ktorý pomáha udržiavať verejné zdravie, je tým vážne ohrozený,“ hovorí Iveta Chovancová z OZ Odyseus.
Všetkých päť mimovládnych organizácií, ktoré sa dnes venujú harm reduction, čiže znižovaniu rizík spojených s užívaním drog, je podľa nej pred finančným kolapsom.
Vyhlásená nebola tento rok grantová výzva na dotácie, ktoré patrili pod Úrad vlády a boli jedným z ich hlavných zdrojov.
Prechod právomocí
Výzva na dotácie tento rok mešká, lebo drogová agenda sa od januára presunula z Úradu vlády na ministerstvo zdravotníctva.
To by však podľa zákona o dotáciách mohlo dať na protidrogové aktivity iba malú časť. „Preto sa rezort rozhodol viazať poskytnutie dotácií na národnú protidrogovú stratégiu,“ hovorí Zuzana Čižmáriková z ministerstva zdravotníctva.
S výzvou čakajú, kým stratégiu schváli vláda. Na otázku, či sa štát dostatočne pripravil na zmeny, Úrad vlády neodpovedal.
Formálne chyby
Na program výmeny injekčných striekačiek pre narkomanov, ktorému sa venuje už pätnásť rokov, nedostalo OZ Odyseus dotáciu tento rok ani z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Dôvodom bolo, že schopnosť spolupodieľať sa finančne na projektoch dokladovali čestným vyhlásením.
„V čase predkladania nemal predkladateľ na účte požadovanú výšku finančných prostriedkov,“ tvrdí hovorca ministerstva Michal Stuška s tým, že čestné vyhlásenie akceptuje zákon len vo výnimočných prípadoch.
„Peniaze ešte neboli na účte, ale mali sme už podpísanú zmluvu s Bratislavským samosprávnym krajom,“ hovorí Chovancová. Čestné vyhlásenie im podľa nej odobrila pracovníčka ministerstva a ako doklad stačilo minulý rok.
Košická Pomocná ruka s ministerstvom zmluvu o schválenej dotácii nepodpísala.
„Informovali nás, že do materiálu sa nepočíta základ našej práce, a to sú ihly,“ hovorí streetworkerka Zuzana Pachová. „Došlo pravdepodobne k nedorozumeniu, dotácia mala slúžiť aj na materiál,“ hovorí Stuška.
Program výmeny ihiel, ktorý realizuje Odyseus štyrikrát do týždňa, dnes funguje vďaka podpore kraja a darcov. Horšiu situáciu má Pomocná ruka, ktorú po piatich rokoch prestala finančne podporovať košická župa.
„Neboli udeľované žiadne dotácie, čo súvisí s výdavkami na Košice hlavné mesto kultúry,“ tvrdí hovorkyňa kraja Zuzana Bobríková.
Košická organizácia funguje pre nedostatok peňazí po novom už na dobrovoľníckej báze.
„Obmedziť sme museli sociálnu asistenciu a zrušiť výmenu ihiel a striekačiek na telefón, keď sa mohli naši pracovníci flexibilne stretnúť s klientom, ktorý potreboval pomoc,“ hovorí Pachová.

Beata
Balogová
