Rozhodol o tom dnes odbor médií a audiovízie Ministerstva kultúry (MK) SR.
Ministerstvo sa tak priklonilo k spodnej hranici pokuty, ktorej rozpätie môže byť od 5000 do milióna korún.
Podľa rozhodnutia ministerstva v správnom konaní voči vydavateľstvám denníkov by mala Pravda zaplatiť dve pokuty po 5000 Sk a Nový Čas 5000 Sk. Rozhodnutie zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť, informoval TASR riaditeľ odboru médií a audiovízie MK Bohumír Bobocký.
Obe médiá podľa MK SR porušili volebný zákon. V príspevkoch, uverejnených v denníku Pravda 19. septembra vo vnútri čísla a v prílohe Voľby 2002, nenašiel odbor médií a audiovízie MK SR závažný dôvod, prečo by nemohli byť publikované pred začatím moratória. Obsahovali však vyjadrenia odpovedajúceho respondenta v prospech i neprospech politických subjektov a boli porušením pravidiel politickej súťaže.
Nový čas uverejnil 19. septembra informáciu pod názvom SDKÚ: Na kampaň si kúpili aj stredoškolákov, doplnenú obrazovým materiálom. Tá podľa MK SR neobsahovala žiadne závažné fakty, o ktorých by museli byť občania SR informovaní v čase 48-hodinového moratória. Jej vyznenie však nespĺňalo kritériá všeobecnej informačnej kvality. Zároveň bolo informáciou v neprospech politickej strany, čo je v rozpore s pravidlami volebnej kampane.
Odbor médií a audiovízie MK SR vo veci článku pod názvom Voľby rozhodnú o vstupe Slovenska do EÚ a NATO, uverejnenom v denníku Pravda 20. septembra, dospel k záveru, že neobsahoval žiadne nové, či závažné fakty, ani konanie, či udalosti, o ktorých by občania SR neboli informovaní. Publikovaná informácia však obsahovala vyjadrenia v neprospech kandidáta a jeho politickej strany, čím boli porušené pravidlá politickej súťaže.
Podnet na preskúmanie celého prípadu rezortu kultúry odoslala Ústredná volebná komisia. Predvolebné moratórium začalo platiť 18. septembra 2002 o 14. hodine.