Banská Bystrica 4. októbra (TASR) - Riešenie problémov rómskej komunity v Banskej Bystrici podľa modelu kanadskej polície bolo cieľom pilotného workshopu, ktorý sa dnes skončil v tomto meste.
V rámci medzinárodného projektu Kanadskej kráľovskej jazdnej polície ho zorganizovala Nadácia otvorenej spoločnosti Open Society Foundation (NOS OSF) v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a Prezídiom policajného zboru SR. Ďalšie dva semináre sa uskutočnia v Prešove a v Spišskej Novej Vsi začiatkom budúceho roku.
Projekt financujú Kanaďania a je postavený na zlepšení vzťahu komunity a polície, na preberaní iniciatívy políciou pri riešení špecifických problémov, ktoré vznikajú pri spolužití rôznych národnostných skupín. Na štvordňovom workshope v Banskej Bystrici sa zúčastnilo 18 policajtov mestskej a štátnej polície, predstavitelia miestnej samosprávy a štátnej správy, školstva a zdravotníctva, ako aj rómskych mimovládnych neziskových organizácií. Oboznámili sa s činnosťou kanadskej polície s národnostne miešanou komunitou, založenou na partnerskej spolupráci všetkých zainteresovaných členov komunity v širšom kontexte.
Podľa kanadského modelu sa vytvorila pracovná skupina, ktorá pripraví plán zameraný v prvej etape na prípravu detí v školách. Policajti ich budú oboznamovať s úlohami polície a občianskymi právami. Ráta sa i s témami, ako je význam vzdelávania pre kariéru a iné. Ciele identifikované pracovnou skupinou budú monitorovať predstavitelia Kanadskej polície so slovenskými partnermi v spolupráci s NOS OSF. Ak sa tento model osvedčí v podmienkach vybraných miest a ich problémov, mal by sa neskôr aplikovať v práci polície na Slovensku.
Workshopy sú organizované v rámci projektu orientovaného na komunikáciu s Rómami ako národnostnou menšinou aj v Česku a Maďarsku. Prvý z workshopov sa uskutočnil minulý mesiac v Ústí nad Labem a dohodli sa na ňom konkrétne výstupy spolupráce policajtov, samosprávy, školských zariadení i Rómov na miestnej úrovni. Podobný workshop sa pripravuje aj v decembri v Maďarsku. Spolu by mali kanadské skúsenosti aplikovať v podmienkach deviatich miest Slovenska, Česka a Maďarska. Účastníci seminárov po ich absolvovaní by mali navštíviť Kanadu.
V Kanade projekt spolupráce polície s menšinami začali aplikovať v polovici 90-tych rokov. Zamerali sa napríklad na silné čínske komunity vo Vancouvri a inde.
*fk na