O prepustení ôsmich slovenských paraglajdistov rokujú už od konca mája. Zadržaných navštívil slovenský konzul.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA, TEHERÁN. Ôsmich zadržaných Slovákov v iránskom väzení už navštívil slovenský konzul. „Vieme, že sú živí a zdraví,“ povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v STV.
Rokovania o vydaní podľa neho prebiehajú od 22. mája, krízový štáb je v kontakte s príbuznými, ktorých Lajčák už dvakrát prijal.
Nechce zadržaným škodiť
Ďalšie informácie médiám minister poskytovať nechce, kým sa prípad nepodarí vyriešiť. Tvrdí, že by to mohlo zadržaným Slovákom uškodiť.
„Vo chvíli, keď sa téma stane verejnou, tak už ide skôr o to, kto si tvár zachoval, kto tvár stratil, kto vyhral, kto prehral a už samotný objekt celej diskusie začína byť podružným,“ hovorí.
O detailoch prípadu chce poskytnúť viac informácií, až keď sa zadržaných Slovákov podarí dostať domov.
Lajčák zároveň upozorňuje ľudí zo Slovenska, ktorí cestujú do Iránu, aby si dobre naštudovali cestovné odporúčania a informácie o krajine.
Irán je podľa šéfa zahraničného výboru parlamentu Františka Šebeja z MostaHídu krajinou, ktorá zneužíva cudzincov na to, aby ich zatýkaním a obviňovaním zo špionáže vytvárala krytie a legendu o ohrození svojho režimu.
V Iráne sa o nich nepísalo
V čase pred iránskymi voľbami, keď zrejme slovenských paraglajdistov zatkli, navštívil Irán aj cestovateľ Peter Ivanič.
„Po celý čas nášho pobytu sme o ich uväznení v miestnych médiách nepočuli. O tomto prípade nevedeli donedávna ani naši iránski priatelia,“ hovorí.
Po prvýkrát sa správa dostala do iránskych médií až minulý piatok, keď po prvýkrát potvrdil zatknutie Slovákov predseda bezpečnostného výboru iránskeho parlamentu Aláeddín Burudžerdí.
„Zadržaní Slováci porušili vnútroštátne zákony Iránu a pohybovali sa v citlivých oblastiach, preto ich bezpečnostné zložky Iránskej islamskej republiky zatkli,“ povedal pre iránsku televíziu.
Paraglajdistov, ktorí sa vybrali na expedíciu ešte v máji, zatkli podľa miestnych médií za fotografovanie vojenských priestorov a špionáž.
„Tieto osoby vlastnili zariadenie, ku ktorému civilisti obvykle nemajú prístup,“ povedal vysokopostavený poslanec madžlesu, islamskej konzultatívnej rady. V tom čase boli v krajine pre voľby prísnejšie bezpečnostné opatrenia.
V Iráne zatkli v januári tohto roka pre špionáž aj Slováka Mateja Valucha. Vyslobodiť ho trvalo necelé tri týždne, na Slovensko sa vrátil na konci februára.
Verí, že podobne ako v jeho prípade sa aj problém paraglajdistov vysvetlí ako nedorozumenie.

Beata
Balogová
