Hlasovať sa malo o zrušení výmenných lístkov, dôchodkoch, hlásení pobytu občanov či znížení daní pre firmy.
BRATISLAVA. Nezaradený poslanec Alojz Hlina v utorok neumožnil parlamentu hlasovať o prerokovaných bodoch programu 21. schôdze, keď sa postavil za rečnícky pult a nechcel ho opustiť.
Predseda parlamentu Pavol Paška po viacerých neúspešných výzvach, aby sa Hlina posadil do lavice a umožnil hlasovanie, ukončil 21. schôdzu s tým, že o dvoch desiatkach poslaneckých návrhov sa bude hlasovať na najbližšej riadnej schôdzi, ktorá sa podľa harmonogramu uskutoční v septembri.
Hlina sa za rečníckym pultom domáhal podania interpelácií, ktoré mu podľa vlastných slov nebolo umožnené minulý štvrtok.
Vtedy asi pol hodinu čakal v sále na členov vlády a opakovane čítal z rokovacieho poriadku parlamentu, že počas interpelácií musia byť v sále prítomní členovia vlády.
V sále najprv nesedel nikto, neskôr prišiel minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Hlina sa dožadoval účasti viacerých členov kabinetu, čo Paška zabezpečiť nevedel. Preto bod interpelácií minulý štvrtok prerušil s tým, že bude pokračovať na ďalšej riadnej schôdzi.
Šéf parlamentu Hlinu nepresvedčil
Dnes sa Hlina pred hlasovaním postavil za rečnícky pult so slovami, že Smer si nectí rokovací poriadok parlamentu a on neodíde, pokiaľ nepríde vláda a nebude môcť predniesť svoje interpelácie.
"Nepohnem sa odtiaľto, kým to nevyriešite tak, aby som bol spokojný," vyhlásil Hlina.
"Pán poslanec, skúste trošku zobrať ohľad, že je tu ďalších ešte 149 kolegýň a kolegov. Radi by sme odhlasovali, čo sme prerokovali, a vrátime sa k tomu," reagoval Paška. Dodal, že problém s interpeláciou bude s Hlinom riešiť.
Nezaradený poslanec sa však nedal. "Existuje rokovací poriadok, ktorý ste vy porušili. A ja chcem predniesť interpelácie tak, ako rokovací poriadok hovorí, za účasti vlády," trval na svojom Hlina, ktorý sa nazdáva, že mu bolo odopreté právo predniesť interpelácie.
Paška to odmieta. "Už minulý týždeň som vám povedal, že tu vláda nebola, vy ste nechceli predniesť interpeláciu, nepodali ste ju ani písomne, na čo máte právo," povedal Paška. Dodal, že Hlina bude mať možnosť predniesť interpelácie na najbližšej schôdzi. Zopakoval žiadosť, aby Hlina nechal poslancov hlasovať, ale bez úspechu.
Paška schôdzu ukončil
Paška potom našiel iné riešenie. Navrhol presunúť hlasovanie o vyše 20 návrhoch na najbližšiu riadnu schôdzu parlamentu.
"Dámy a páni, v zmysle paragrafu 24 odsek osem dávam návrh, aby sme ukončili rokovanie schôdze o 11.17 h, budeme hlasovať o prerokovaných bodoch na nasledujúcej schôdzi," uviedol Paška, kým Hlina stál pri rečníckom pulte a odmietal sa pohnúť.
Paškov návrh odobrilo 76 zo 123 prítomných poslancov, predseda parlamentu následne schôdzu ukončil a zopakoval, že hlasovanie bude na nasledujúcej riadnej schôdzi. Tá je naplánovaná na september. Predseda parlamentu však môže rokovanie zvolať kedykoľvek.
Na hlasovanie čaká napríklad trestanie stáčania kilometrov, zmena názvu krajov na župy, zmeny v rokovacom poriadku, hlásenie pobytu občanov, zrušenie výmenných lístkov, zmeny vo výpočte valorizácie dôchodkov, zrušenie Fondu národného majetku, zníženie dane pre firmy z 23 percent na 19 percent, zmeny v prenájme poľovných revírov či ochrana zraniteľných spotrebiteľov voči dodávateľom energií a iné.
Kadúc: Paška ukončil rokovanie v rozpore s rokovacím poriadkom
Podľa poslanca NR SR Miroslava Kadúca (OĽaNO) ukončil Paška rokovanie v rozpore s rokovacím poriadkom.
Ako povedal Kadúc pre agentúru SITA, paragraf, ktorý Paška použil, sa používa na iný účel, ako je ten, aby sa ukončila schôdza bez toho, aby sa hlasovalo o prerokovaných bodoch.
Paškovo konanie podľa neho spôsobí to, že väčšina poslaneckých návrhov sa bude musieť stiahnuť z rokovania, pretože ich účinnosť bola plánovaná od septembra. „Návrhy teda stratia svoju relevanciu,“ konštatoval.