BRATISLAVA. Na Slovensku žilo k 31. decembru minulého roku 5 410 838 obyvateľov, viac ako polovicu populácie predstavovali ženy. Tých bolo 2 774 857, čo predstavuje 51,28 percenta
Na utorňajšej tlačovej konferencii v Bratislave to povedala predsedníčka Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) Ľudmila Benkovičová.
Dlhší život, nižšia plodnosť
Hlavným demografickým vývojovým trendom zostáva na Slovensku aj naďalej starnutie obyvateľstva. Zároveň je jedným z kľúčových problémov Európskej únie.
„Únia vyžaduje, aby sa jej jednotlivé štáty starnutím zaoberali,“ poznamenala Benkovičová s tým, že proces starnutia populácie sa zrýchľuje, preto by malo predstavovať veľkú výzvu pre tvorcov politík. Svoj podiel na starnutí slovenskej populácie má aj zlepšovanie zdravotnej starostlivosti a predlžovanie života jednotlivcov.
"Som veľmi prekvapená, že sa proces starnutia za posledných desať rokov tak veľmi zintenzívnil," doplnila.
V porovnaní s rokom 2001 narástol počet 65-ročných a starších z 11,4 percenta na 13 percent.
Pre vekovú štruktúru slovenského obyvateľstva sú podľa predsedníčky ŠÚ SR typické dva základné faktory – nerovnomernosť a starnutie. „Pod starnutie sa podpisuje zvyšovanie strednej dĺžky života a súčasná nízka plodnosť,“ povedala.
V porovnaní s rokom 2001 klesá počet detí do 14 rokov. Priemerný vek mužov dosiahol vlani 37,7 roka a u žien je už štvrtý rok nad hranicou 40 rokov (40,9 roka).
V roku 2012 bola polovica mužskej populácie staršia ako 36,7 roka a polovica ženskej populácie mala viac ako 39,7 roka.
Štatistiky ovplyvnila zmena metodiky
V minulom roku sa na Slovensku narodilo 55 535 živých detí, čo je o 5 278 menej ako rok predtým. Naopak, zomrelo u nás 52 437 ľudí, teda o 534 ľudí viac ako v roku 2011. Spôsobené to je tým, že živorodenosť sa znížila, úmrtnosť mierne stúpla.
„Počet narodených detí je menší, čo súvisí so zmenou metodiky evidencie narodených detí, ako aj s tým, že sa sem nepočítajú deti, ktoré sa narodili v zahraničí, hoci ich matky majú trvalý pobyt na Slovensku,“ doplnila Benkovičová.
Trend zvyšovania prirodzeného prírastku obyvateľstva, ktorý sa v roku 2010 pozastavil, vlani mierne klesol. Podľa Benkovičovej dosiahol hodnotu 3 098 a bol o 5 812 osôb nižší než v roku 2011.
Zahraničnou migráciou získala Slovenská republika 3 416 ľudí, ich počet sa v porovnaní s rokom 2011 zvýšil.
Celkový prírastok obyvateľstva dosiahol 6 514 osôb, čo je o 5 362 menej, ako pre dvoma rokmi.
Vek novomanželov sa zvyšuje
Počet sobášov sa vlani na Slovensku medziročne zvýšil o 385 na 26.006. Uzatváranie manželstiev bolo pritom častejšie aj v dlhodobom porovnaní.
"V porovnaní s rokom 2001, ktorý bol rokom minima v sobášnosti, sa uzavrelo o vyše 2000 manželstiev viac," povedala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ Zuzana Podmanická.
„Na 100 uzavretých manželstiev pripadlo 42 rozvodov,“ poznamenala Benkovičová.
Počet rozvedených manželstiev však podľa jej slov od roku 2008 klesá. Práve rastúca sobášnosť, intenzita plodnosti a klesajúca rozvodovosť patria medzi pozitívne prvky demografického vývoja obyvateľstva.
Pri uzatváraní manželstiev pokračoval v roku 2012 na Slovensku trend zvyšovania priemerného veku. Priemerný vek pri sobáši dosiahol v prípade mužov 32,6 roka a u žien 29,6 roka. Medziročný nárast pri oboch pohlaviach bol 0,2 roka.
Vyčnieva Prešovský kraj
Z hľadiska regionálneho porovnania sa v roku 2012 narodilo najviac detí v Prešovskom kraji, a to 9 501. Najmenej ich bolo v Trenčianskom kraji, 5 145.
Najviac ľudí sa zosobášilo takisto v Prešovskom kraji, najmenej v Trnavskom kraji. V Prešovskom kraji to bolo 4 556 sobášov, v Trnavskom 2 485.
Najviac rozvodov, 1 594, bolo v Bratislavskom kraji. Naopak, najmenej, 1 171, v Trenčianskom kraji.
Ženy podstúpili najviac potratov v Košickom kraji, 2 578. Najmenej ich bolo vlani v Trenčianskom kraji.
V Nitrianskom kraji zomrelo v roku 2012 najviac ľudí, bolo ich 7 687. Najmenej zomretých zaznamenal Trnavský kraj.
Hlavné demografické trendy
Hlavných demografických trendov v rámci celej Európskej únie je podľa generálnej riaditeľky sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR Ľudmily Ivančíkovej viac.
Patrí medzi ne pokles detskej úmrtnosti, prehlbovanie sa rozdielu v strednej dĺžke života medzi mužmi a ženami, takisto klesajúca miera plodnosti, demografické starnutie, pokračujúci rast počtu obyvateľov, znižujúca sa sobášnosť, naopak, zvyšujúca sa rozvodovosť, ale aj rast priemerného veku žien pri pôrode a počet pôrodov mimo manželstva.
Najľudnatejšími štátmi v únii sú Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Taliansko. Najväčšia migrácia bola zaznamenaná na Cyprus a do Luxemburska.
Najviac cudzincov žije v Nemecku, Taliansku, Veľkej Británii a Belgicku, naopak, najmenej ich žije na Malte, v Bulharsku, Rumunsku a Litve.