BRATISLAVA. Priemerný Slovák vypije litre čistého alkoholu ročne, zvýšiť povedomie o jeho škodlivých účinkoch má preto nový Národný akčný plán pre problémy s alkoholom na roky 2013-2016 z dielne ministerstva zdravotníctva.
Plán, ktorý v stredu schválila vláda, sa zameriava i na kontrolu predaja neplnoletým či kontroly požívania alkoholu na pracoviskách a v doprave.
Deň zodpovednosti
"Hlavným zámerom národného plánu je v prvom rade zvýšiť zdravotné uvedomenie vo vzťahu k podpore zodpovedného, kultúrneho a kontrolovaného užívania alkoholu vzhľadom na jeho škodlivé účinky na zdravie," uvádza sa v materiáli.
Alkohol, ktorý patrí medzi najčastejší rizikový faktor úmrtia a poškodenia zdravia v populácii, priamo ovplyvňuje kognitívne funkcie, znižuje sebaovládanie, zvyšuje emotívnosť, impulzívnosť, sebavedomie a agresivitu.
Materiál počíta napríklad so vznikom koordinujúceho orgánu na realizáciu akčného plánu pri Úrade verejného zdravotníctva.
Realizovať sa má i zdravotno-výchovná kampaň Deň zodpovednosti, ktorá má prispieť k lepšiemu povedomiu o zodpovednej konzumácii alkoholických nápojov.
Prostredníctvom kampaní a výchovných opatrení orientovaných na riziko požitia alkoholu pred a počas vedenia vozidla sa má znižovať aj počet dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu.
Takmer deväť litrov na jedného
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je v priemere vyššia konzumácia alkoholu v krajinách ako Česká republika, Maďarsko, Slovensko či Poľsko ako vo zvyšku Európy.
Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu, v roku 2011 bola spotreba čistého alkoholu na jedného obyvateľa Slovenska za rok 8,7 litra.
V prípade vekovej kategórie od 15 rokov to bolo 10,2 litra a od 18 rokov 10,6 litra. Štatistky nepočítajú s nelegálne páleným alkoholom.