Bratislava 20. júna (TASR) - Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš pripojil dnes za prítomnosti francúzskeho veľvyslanca Georgea Vaugiera svoj podpis k výzve predsedu Národného zhromaždenia Francúzskej republiky Raymonda Formiho za zrušenie trestu smrti alebo vyhlásenie moratória na jeho realizáciu vo svete. Výzva pod názvom Appel de Strasbourg bude oficiálne predložená na podpis počas zasadnutia Európskeho parlamentu 22. júna v Štrasburgu.
Zrušiť trest smrti a vypustiť ho z právnych poriadkov je povinnosťou všetkých krajín Rady Európy. Uplatnenie tohto trestu je proti všetkým základným ľudským právam, zdôraznil Migaš a dodal, že naša spoločnosť sa s týmto problémom už vyrovnala. Predseda parlamentu nenachádza vo verejnom živote nijakú relevantnú politickú silu či osobnosť, ktorá by sa o znovuzavedenie trestu smrti usilovala, skôr sú to populistické vyhlásenia využívajúce traumy obetí na zavedenie najvyššieho trestu pre páchateľov, dodal.
Veľvyslanec Vaugier pri tejto príležitosti na pôde slovenského parlamentu spomenul, že takýto postoj k udeľovaniu trestu smrti je v súlade s mienkou v krajinách kontinentu a svedčí o jeho demokratickom charaktere zabezpečujúcom ochranu ľudských práv. Preto vznikla iniciatíva predsedu NZ Francúzska obrátiť sa na štáty sveta, aby sa pripojili k zrušeniu trestu smrti alebo vyhláseniu moratória na jeho realizáciu. Podpis Migaša pod výzvu dokazuje, že Slovensko i Francúzsko si ctia rovnaké hodnoty, dodal.
Obsahom výzvy je presvedčenie predsedov národných a medzinárodných parlamentov, že trestom smrti je porušované najzákladnejšie ľudské právo, právo na život, ktoré zakotvujú všetky regionálne i medzinárodné mechanizmy ochrany ľudských práv. Šéfovia zákonodarných zborov vyjadrili názor, že trest smrti predstavuje neadekvátnu sankciu popri existencii iných prostriedkov boja proti kriminalite, rešpektujúcich ľudské práva.
Predsedovia parlamentov v texte vyzvali všetky štáty na neodkladné a celosvetové moratórium na výkon trestu smrti a na prevzatie iniciatívy na zrušenie trestu smrti v rámci národných právnych úprav.