Prvá kauza, ktorá vyústila až do odvolania ministra. Gabriel Palacka, neskorší pokladník SDKÚ, neumožnil vstup tretej spoločnosti na trh mobilného telefonovania, ale licenciu GSM 1800 rozdelil medzi dvoch existujúcich operátorov EuroTel a Globtel. Ďalekosiahlosť jeho rozhodnutia sa ukázala pred mesiacom, keď sa štátu nepodarilo úspešne predať licenciu tretiemu operátorovi. Dôvod - dvaja súčasní sú už takí silní, že trh prestal byť pre ďalšiu konkurenciu zaujímavý.
Štátna pokladnica
Miliardový tender na štátnu pokladnicu sa stal podozrivým vinou štyroch zrušených súťaží. Výhrady k nemu mali nielen neúspešní záujemcovia o túto štátnu zákazku - Siemens Business Services a IBM Slovensko, ale aj Úrad pre verejné obstarávanie a Transparency International Slovensko. V neprehľadnom tendri so spornými rozhodnutiami súťažnej komisie aj ministerstva financií nakoniec uspela americká firma Hewlett Packard.
SPaP a Slovenská konsolidačná
Prvé tendre, ktorými sa začala séria štátnych zákaziek, kde sa rozhodnutia spochybňovali, rušili a opakovali. Slovenskú plavbu a prístavy získala spoločnosť Dunaj servis (pod vplyvom Penta Group), ale pre výhrady časti vládneho kabinetu Fond národného majetku zrušil súťaž a vypísal novú, v ktorej bol ten istý víťaz. Aj veľký balík zlých úverov zo Slovenskej konsolidačnej získala spoločnosť blízka Penta Group, a to tiež v opakovanom tendri.
Devín Banka
Išlo o kauzu, ktorá sa začala ešte za vlády Vladimíra Mečiara uprednostnením Devín banky v procese splácania ruského dlhu voči Slovensku. Nová vláda pod Dzurindovým vedením nezmenila systém deblokácií a napriek očakávaniam nechala spolu s NBS Devín banku prežívať, hoci jej hospodárenie dlhodobo spelo ku krachu. Predstavitelia NBS i ministerstva financií a aj ďalší členovia vlády vytrvalo tvrdili, že banka „potrebuje čas“. Devín banka čas využila na zhromažďovanie nových vkladov, až po jej nevyhnutnom krachu musel štát vyplatiť vkladateľom 11 miliárd. Z tohto pohľadu išlo o najväčší krach spomedzi slovenských bankových bankrotov.
Predaj akcií VSŽ
Ministerstvo hospodárstva nepochopiteľne umožnilo niekoľko minút pred záverom burzového obchodovania na sklonku roku 2001 predaj akcií VSŽ finančnej skupine okolo Penta Group. Americký investor U. S. Steel pritom ponúkal vyššiu sumu než Penta. Aj preto sa stal predaj akcií VSŽ terčom kritiky amerických predstaviteľov oceliarskeho koncernu.
Ľahké vlaky
Kauza SDKÚ stála kreslo ministra dopravy Macejka, ktorý vraj mal informácie, ktoré nemal mať, a využíval ich v prospech jedného z dvoch kandidátov na lukratívnu štátnu zákazku. Macejko sa spolu s časťou svojho aparátu správal tak, aby spochybnili víťaza určeného súťažnou komisiou. Neštandardný postup ministerstva si všimol aj švajčiarsky prezident a upozornil slovenského prezidenta na nepriehľadnosť slovenského podnikateľského prostredia.

Beata
Balogová
