Lídri SDKÚ, SMK, KDH a ANO v rekreačnom zariadení parlamentu v Častej-Papierničke na úpätí Malých Karpát odsúhlasili tézy vládneho programu, rozdelenie kresiel ministrov a štátnych tajomníkov i funkcií v parlamente.
„Vznikol rozumný kompromis,“ povedal predseda SMK Béla Bugár. Spokojný bol líder ANO Pavol Rusko: „Podarila sa zmysluplná vláda, ktorá má predpoklady zlepšiť život na Slovensku a priviesť krajinu do NATO a Európskej únie.“
Premiér oznámil, že novým šéfom parlamentu sa stane predseda KDH Pavol Hrušovský. Podľa našich zistení sa neudiali ani žiadne vážnejšie zmeny v obsadení členov vlády a neoficiálne informácie médií by sa mali zhodovať so skutočnosťou. Podľa zdroja SME však ministrom regionálneho rozvoja (bývalá výstavba) nebude Ištván Harna, ale László Gyurovszky a ministrom pôdohospodárstva súkromný podnikateľ zo stredného Slovenska Zsolt Simon, obaja za SMK.
Dzurinda na otázku, či sa mená budúcich ministrov zverejnené v médiách zhodujú s výsledkom koaličných rozhovorov, odpovedal mierne ironicky: „Na to nedokážem odpovedať, lebo ste sa v médiách neboli schopní dohodnúť na jednotnom zložení.“
Cez víkend stranícke centrály schvália koaličné dokumenty a v utorok popoludní slávnostne podpíšu koaličnú zmluvu. Vzápätí šéfov vládnych strán prijme prezident Rudolf Schuster.
V porovnaní s rokom 1998 sa budúci partneri dohodli veľmi rýchlo. Pred štyrmi rokmi trvali úmorné a napäté rokovania vyše mesiaca. Teraz len dva týždne v pomerne pokojnej atmosfére. Zdôraznil to aj Dzurinda, keď povedal: „Tá kvalita je omnoho vyššia.“ Myslí si, že keď bude nová vládna moc schopná pokory a bude skromná, nezabudne, že „neraz nás ľudia volili aj so sebazaprením“, tak práca jej pôjde.
O tom, čo môže vládnu koalíciu v budúcnosti najviac ohroziť, nechcel hovoriť. „Mojím uhlom pohľadu bude to, o čo som sa usiloval štyri roky. Ťahať to dokopy.“
O citlivej otázke odškodnenia občanov, ktorým spôsobili krivdy povojnové zákony vychádzajúce z princípu kolektívnej viny, čo sa v niektorých médiách interpretovalo ako pokusy o oživenie Benešových dekrétov, Dzurinda poznamenal, že je to téma, ktorá nie je pre nikoho dobrá. „Jednak by to bola rozbuška pre región strednej Európy a nepomohlo by to ani občanom SR, a som si istý, že by to nepomohlo ani občanom susedných krajín.“
Premiér ohlásil postupné znižovanie daní a odvodov i zoštíhľovanie štátnej správy. Zmeny sa udejú aj vo volebnom zákone. Bližšie ich však nekonkretizoval.
Podľa Pavla Ruska v koaličnej zmluve sú mechanizmy, ako riešiť situácie, keby koalícia presadzovala zákony, s ktorými by jeden z partnerov nesúhlasil. Podobne je to aj v prípade poslaneckých iniciatív v parlamente. Zmluva však neobsahuje žiadne sankcie. „Poslanci hlasujú podľa svojho vedomia a svedomia a strana sa môže snažiť na nich len vplývať,“ mieni Rusko a tvrdí, že základom je, aby si koalícia dôverovala.
Na otázku, ako sa vyriešili pripomienky, že rezort práce má viesť Ľudovít Kaník, nominant SDKÚ, ktorý je predsedom Demokratickej strany, Rusko odvetil, že partneri túto záležitosť vnímajú ako zodpovednosť SDKÚ. „Podľa ubezpečenia pána premiéra pán Kaník v žiadnom prípade nemôže vystupovať pod hlavičkou inej strany ako SDKÚ, keď sa bude vyjadrovať o záležitostiach rezortu práce, prípadne o ostatných veciach, ktoré prerokuje vláda.“
Koalícia obsadí v parlamente 78 kresiel, opozícia ich bude mať 72. Rozdelenie ministerských funkcií bude v pomere SDKÚ 6, SMK 4, KDH 3, ANO 3.

Beata
Balogová
