BRATISLAVA. Zo zahraničia sa na Slovensko vlani prisťahovalo 5 400 ľudí, naopak, do zahraničia sa v roku 2012 odsťahovalo dvetisíc Slovákov.
Informovala o tom generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu Ľudmila Ivančíková.
V rámci imigrácie sa na Slovensko prisťahovalo najviac ľudí z Európy, v roku 2012 tvorili Európania 89,9 percenta zo všetkých imigrantov. Z ďalších kontinentov nasledovala Ázia a Amerika.
Najviac prisťahovaných bolo z Česka (1 172), z Maďarska (744), zo Spojeného kráľovstva (548), z Rakúska (290), Rumunska (286), Nemecka (276) a z Talianska (265). Medziročne sa podľa jej slov zmenilo zastúpenie krajín podľa poradia v početnosti.
"Počet imigrantov zo Spojeného kráľovstva prevýšil počet zo susedného Rakúska, Nemecka, Talianska aj z Rumunska," priblížila s tým, že počet imigrantov z ostatných krajín nebol vyšší ako 200 osôb.
"Z hľadiska pohlavia prevládali medzi imigrantmi muži, tvorili 59,4 percenta," doplnila.
Pre takmer 90 percent slovenských emigrantov boli hlavnými cieľovými krajinami v minulom roku iné európske krajiny.
Do krajín v Amerike odišlo 6,3 percenta vlaňajších slovenských emigrantov a do krajín v Ázii smerovalo 2,2 percenta našich minuloročných emigrantov.
V minulom roku sa najviac obyvateľov Slovenska odsťahovalo do Česka (623), Rakúska (433), Nemecka (196) a do Spojeného kráľovstva (163). Medzi emigrantmi prevažovali ženy s podielom 61,2 percent.
V roku 2012 sa ľudia sťahovali aj v rámci Slovenska. Najčastejšími dôvodmi boli bytové dôvody či nasledovanie rodinného príslušníka. Najviac sa migračný proces v rámci Slovenska týkal detí vo veku od nula do päť rokov a potom vekovej skupiny od 19 do 39 rokov.
"Ukazuje sa tu vyššia intenzita migračných pohybov rodín s maloletými deťmi," doplnila Ivančíková.