Dukelský priesmyk/Svidník 5. októbra (TASR) - Pri príležitosti Pamätného dňa obetí Dukly a 58. výročia Karpatsko-duklianskej operácie konajú sa dnes vo Svidníku a v Duklianskom priesmyku pietne akty. Veniec k Pamätníku československých vojakov v Dukelskom priesmyku položil aj prezident Rudolf Schuster.
Na pietnej spomienke sú prítomní ministri obrany SR a ČR Jozef Stank a Jaroslav Tvrdík, minister vnútra SR Ivan Šimko i priami účastníci bojov o Duklu. Stank boje na Dukle a vstup osloboditeľských vojsk Sovietskej armády a v jej rámci 1. československého armádneho zboru v ZSSR označil za udalosti, ktoré nevyblednú v národnej histórii a zostávajú zdrojom poučenia. Cesta k slobode v boji proti fašizmu bola zložitá a vyžiadala si len v Karpatsko-duklianskej operácii životy 844 československých a 11 500 sovietskych vojakov. síl. Podľa neho česko-slovenský a slovensko-český rozmer tejto udalosti je jedným zo základných východísk pre spoluprácu armád oboch štátov. "Niet lepšieho výrazu pre tento stav ako existencia spoločného česko-slovenského práporu v Kosove," dodal.
Tvrdík vyzdvihol, že pred 58 rokmi 6. októbra 1944 vstupom osloboditeľov na územie predmníchovskej ČSR sa naplnil sen Čechov a Slovákov, ktorí dlhé roky za hranicami bojovali za slobodu. Pripomenul, že boje na Dukle sú pomníkom nezmyselného zabíjania, ale aj túžby po národnej slobode. Dodal, že členstvo SR v NATO je prioritou českej zahraničnej politiky a od "tohto cieľa sme vzdialení len pár týždňov".
Skutočnosť, že vláda a parlament vyšli v ústrety požiadavkám odbojárov a prijali tohto roku zákon o ich odškodnení, vyzdvihol v príhovore predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Karol Schwarz.
Podobné pietne akty sa dnes konali aj pri soche veliteľa 1. československého armádneho zboru v ZSSR armádneho generála Ludvíka Svobodu a pri Pamätníku Sovietskej armády vo Svidníku. Hold vzdali predstavitelia diplomatických misií ČR, Ruska, Poľska a Ukrajiny v SR, veteráni druhej svetovej vojny zo Slovenska, Česka a Poľska, noví poslanci Národnej rady SR z Prešovského kraja Jozef Šimko (KDH) a Jaroslav Jaduš (HZDS) a ďalší.
Sprievodným podujatím pietnych stretnutí boli popoludňajšie ukážky bojov o kótu Obšar pri Nižnom Komárniku členmi historických spoločností z ČR a SR.