Bratislava 20. júna (TASR) - Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár je presvedčený, že o zákone o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch, ktorý v utorok schválil budapeštiansky parlament, netreba mať pochybnosti. Je potrebné počkať na vykonávacie predpisy a "nerozvirovať hladinu a nevyvolávať paniku".
Podľa jeho vyjadrenia na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave, aj pochybnosti, ktoré vznikli zo strany Ministerstva zahraničných vecí SR, bude možné hodnotiť ako opodstatnené či neopodstatnené len až po prijatí vykonávacích predpisov. "Ide o rámcový zákon a sú naznačené určité možnosti. Nie je však možné ho realizovať bez vykonávacích predpisov," povedal.
SMK žiadala, aby tí, ktorí chcú mať výhody štatútu Maďara žijúceho v zahraničí, ostali žiť vo svojich materských krajinách. V tomto prípade príslušníci maďarskej menšiny na Slovenku. Ako nesprávne vníma to, že určitá vrstva, ktorá ide študovať do zahraničia, v tomto prípade do Maďarska, sa potom nechce vrátiť späť do vlasti. "Žiadali sme, aby tí, ktorí študujú v Maďarsku a nechceli by sa vrátiť späť na Slovensko, by museli zaplatiť školné. Toto by sa malo dostať i do vykonávacích predpisov," zdôraznil.
Hlasovanie poslancov Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) proti prijatiu Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov považuje podpredseda SMK László Nagy za farizejstvo. Bugár dodal, že tento postoj môže HZDS priniesť ťažké získanie členstva v Európskej demokratickej únii (EDU). "A to nie preto, že by Kresťanskodemokratické hnutie alebo SMK boli proti. Pri rozhodovaní sa budú hodnotiť stanovy, program a konkrétne kroky," vyhlásil.
SMK je sklamaná z toho, že okrem Strany demokratickej koalície ostatní partneri nenaznačili možnosť výmeny svojich odborníkov v orgánoch Fondu národného majetku SR. Ako povedal Bugár, minimálne tvrdenia šéfa Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Jozefa Migaša, že hlasovanie nominantov týchto strán o odpredaji "nebolo v rozpore s ekonomickým záujmom, trošku nezodpovedá pravde". Dodal, že aj ministri SDĽ vo vláde hlasovali za zrušenie rozhodnutia súvisiaceho o odpredaji Slovenských plavieb a prístavov a vyhlásenie ďalšieho kola.