BRATISLAVA. Exminister obrany už má potrebných 30 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej sa chce pokúsiť odvolať šéfa rezortu obrany Martina Glváča (Smer).
K odvolávaniu však nedôjde skôr ako v auguste, keďže viacerí z podporovateľov schôdze sú na dovolenke.
Galko sa plánuje so všetkými dohodnúť na postupe.
Chýbajúce podpisy poskytli nezaradení poslanci združení v hnutí Nová väčšina - Dohoda.
Rozhodli sa tak preto, že zvolanie mimoriadnej schôdze je podľa Daniela Lipšica jediný spôsob, ako tému tunelovania Vojenského spravodajstva nastoliť v parlamente.
"Zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu budeme koordinovať s poslancami OĽaNO, NOVA a Zsoltom Simonom, teda s tými, ktorí rovnako ako my pokladajú akt odvolávania ministra Glváča za absolútne primeranú reakciu za jeho zlyhania v kauze tunelovania vojenských tajných služieb," reagoval Galko.
Podpisy zbieral Galko už na začiatku júna, nezískal ich však dosť.
Najmä členovia Ľudovej platformy - okrem Zsolta Simona - sa odmietli podpísať.
Tvrdili, že ešte neboli vyčerpané všetky možnosti. Namiesto schôdze o odvolaní Glváča presadzovali mimoriadne rokovanie na tému údajného tunelovania.
To sa napokon aj konalo, Galko ho označil za čajové. Naďalej trvá na odvolávaní Glváča.
"SaS si uvedomuje, že opozícia nemá dostatok hlasov na odvolanie ministra, ale zároveň si uvedomuje aj to, že správne gestá urobené v správnej chvíli majú nezanedbateľný spoločenský význam. Zlo nesmie byť tolerované. Špinavosti nemôžu byť bez povšimnutia pozametané pod koberec," tvrdia liberáli.
Podľa SaS je minister Glváč dôvodne podozrivý z krytia tunelovania vojenských tajných služieb.
Rezort obrany označil Galkovu iniciatívu ako neopodstatnenú a bez logiky. Vnímajú to skôr ako pokus zviditeľniť roztrieštenú opozíciu, ktorá sa takýmto spôsobom snaží vytĺcť politický kapitál na zvýšenie svojich klesajúcich volebných preferencií.