Bratislava 5. októbra (TASR) - Sprejeri, ktorí realizujú svoje "umelecké" sklony na verejných budovách a objektoch v historickom centre hlavného mesta, ako aj po celom Novom moste, spôsobili bratislavskému magistrátu veľké škody.
Čistenie grafitov je podľa Evy Uhliarikovej, vedúcej oddelenia cestného hospodárstva Magistrátu hl. mesta SR Bratislavy, "zbytočné plytvanie peniazmi, ktoré potrebujeme na dôležitejšie veci". Ako ďalej uviedla, Bratislava v uplynulom období vynaložila každý rok niekoľko sto tisíc korún na očistenie verejných priestranstiev od nápisov a kresieb. Táto snaha však bola úplne zbytočná.
"Očistiť oceľovú konštrukciu Nového mosta od nápisov a kresieb má taký istý efekt, ako keď deťom v škole umyjete tabuľu," poznamenal Jaroslav Oršula, riaditeľ športového klubu Iames Bratislava, ktorého členovia už 30 rokov robia údržbu Nového mosta. Spomenul aj kurióznu situáciu, keď raz večer očistili podchod na Hodžovom námestí a ráno ich v podchode vítal meter vysoký a štyri metre dlhý ďakovný nápis od sprejerov.
"Celé je to o kultúre národa. A teraz nemám na mysli iba sprejerov, ale aj našich zákonodarcov v parlamente," povedal Oršula. V tejto súvislosti spomenul neúspešný pokus prijať právne normy, ktoré by skutky sprejerov kvalifikovali ako trestný čin poškodzovania cudzej veci. Zákon v NR SR neprešiel a konanie sprejerov polícia stále posudzuje iba ako priestupok, za ktorý im môže udeliť iba symbolickú poriadkovú pokutu. Za dokázané poškodzovanie cudzieho majetku nie je u nás prakticky žiadny postih.