Bratislava 6. októbra (TASR) - Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra SR počas svojej vyše jedenásťročnej činnosti nezaznamenal zatiaľ ani jeden prípad zranenia osobného ochrancu počas výkonu služby. Pre TASR to uviedol riaditeľ úradu František Zemko.
Za budúcich "ochrankárov" sa vyberajú policajti z odborov útvaru ochrany, ktorí dosahujú veľmi dobré výsledky vo výkone služby, v streleckej a telesnej príprave vrátane previerok zo sebaobrany a spĺňajú kritériá psychologického vyšetrenia. Podmienkou je tiež zdravotný stav "A", znalosť cudzieho jazyka, stála štátna služba a ukončenie dôstojníckej školy. Priamo z civilu nebol doposiaľ zaradený žiaden záujemca, dodáva Zemko.
Vekový priemer ochrancov ústavných činiteľov sa pohybuje od 27 do 45 rokov. "Bodyguardi" musia pravidelne každoročne vykonávať previerky z telesnej zdatnosti, streleckej prípravy a sebaobrany. Preškoľovanie policajtov na budúcich ochrancov sa vykonáva v dvojročných výcvikových cykloch a je zamerané na taktickú, telesnú, strelecká prípravu.
Pri vzniku ochranky v roku 1991 sa na výcviku v USA zúčastnilo desať slovenských policajtov a jeden z nich v súčasnosti zabezpečuje výcvik osobných ochrancov, uvádza Zemko. Slovenskí výcvikári sa zúčastnili na výcviku v Čechách a konzultujú sa otázky výcviku policajtov ochranky pri návštevách v Maďarsku, Izraeli a Rumunsku. Na Slovensku sa výcvik uskutočnil za účasti inštruktorov z Izraela.
Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR vznikol 1. apríla 1991. Ochraňuje najvyšších ústavných činiteľov a to prezidenta, predsedu vlády, predsedu parlamentu, predsedu Ústavného súdu, ministra vnútra, exprezidenta a ďalej všetkých členov vlády okrem ministra obrany.
*mab pa
NNNN