Zatiaľ jediná slovenská špecialistka, ktorá pracuje so systémom, je z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
BANSKÁ BYSTRICA. Európska únia využíva na rýchle zisťovanie národných a nadnárodných epidémií a na včasné varovanie webové mediálne zdroje.
Monitorovací program MedISys načíta približne stotisíc článkov z viac ako 2500 vybraných mediálnych zdrojov za deň.
Okrem toho systém zobrazuje niekoľko sto odborných a vládnych webových stránok a dvadsať komerčných poskytovateľov správ.
Systém informácie vyhodnocuje, triedi a zobrazuje na webe. Výsledky potom dôkladne preverujú a hodnotia špecialisti.
Vďaka systému určia aj vtáčiu chrípku
Monika Musilová z Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici je momentálne jediná špecialistka na Slovensku, ktorá pracuje so systémom. Musilovej správy a hodnotenia vkladané do systému využívajú a vyhodnocujú odborníci zo štátov únie.
Musilová hovorí, že systém používajú na včasnú identifikáciu potenciálnych hrozieb verejného zdravia z on-line informačných zdrojov.
Sú to napríklad vzdušné nákazy ako vtáčia chrípka, tuberkulóza, čierny kašeľ, krvou prenášané ochorenia AIDS -HIV, Hepatitída B a C, ale aj očkovaním, ako sú meningitída, besnota, tetanus a mnoho ďalších.
„MedISys monitoruje webové informácie, teda médiá, články a správy z oblasti verejného zdravia o infekčných ochoreniach ľudí, zvierat a rastlín, ale aj chemické, biologické, rádiologické a jadrové hrozby a kontaminácie potravín a krmív. Európskeho centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb rozhodlo o ďalšom skúmaní potenciálu MedISys pre včasné varovania v Európskej únii. Centrum bude rozširovať prístup aj na iné choroby zaradené do systému a považované za relevantné na úrovni únie, ako napríklad Q horúčka,“ konštatovala Musilová.
Systém funguje od roku 2008
Systém delí mediálne výstupy do kategórií podľa nebezpečnosti, krajiny, ale aj jazyka, alebo spravodajského zdroja.
Navyše zoskupuje články o rovnakých témach, identifikuje duplicitné správy a vyťahuje z článkov opis udalostí. Následne MedISys hodnotí všetky prichádzajúce správy pre každé ochorenie.
Mapy pohotovostnej úrovne zobrazuje spoločne so štatistikami za posledný mesiac. ECDC bude rozširovať prístup aj na iné choroby zaradené do systému a považované za relevantné na úrovni EÚ (napr. Q horúčka).
Systém včasného varovania pre členské a kandidátske krajiny Európskej únie funguje od roku 2008. Vyvinulo ho Generálne riaditeľstvo Európskej komisie (DG SANCO) so Spoločným výskumným centrom (JRC).
Ďalšie kroky pre posilnenie MedISys budú smerovať k prispôsobeniu verzie nástroja pre národné potreby.

Beata
Balogová
