Bratislava 6. októbra (TASR) - Počas tohto víkendu nosili hubári do Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave svoje "trofeje". Verejnosť ich bude môcť obdivovať na 23. bratislavskej výstave húb, ktorá sa začne v priestoroch múzea v utorok 8. a potrvá do štvrtka 10. októbra. Mykologička SNM Ivona Kautmanová uviedla, že tohtoročná sezóna sa mimoriadne vydarila.
Jarný nástup mali huby rozpačitý, pretože príliš rýchlo prišli horúčavy a suchá. Upršané leto však jarný deficit odstránilo. Okrem klasických hríbovitých druhov neboli podľa Kautmanovej výnimkou ani vzácne druhy farebných hríbov - kráľovský, Dupainov, vínočervený. Podobne tiež chránená a zriedkavo sa vyskytujúca muchotrávka cisárska rástla tento rok výdatne. Jesenná pasáž sezóny sa zatiaľ nevyvíja podľa očakávania. Mykologička SNM v rozhovore pre TASR poznamenala, že vôbec nerastú druhy typické pre toto obdobie - václavky, pôvabnice, strmuľky.
V toxikologicko-informačnom centre bratislavskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou akademika Dérera zaregistrovali doteraz 103 prípadov otráv, pričom v 12 prípadoch išlo o závažné otravy muchotrávkami zelenými. Podľa Silvie Plačkovej sedem ľudí zatiaľ zomrelo, z toho boli dve deti. Ani minulý rok nebol bez smrteľných otráv. Z celkového počtu 165 prípadov dvaja dospelí ľudia otravu neprežili. V roku 2000 boli zaznamenané štyri smrteľné otravy. Oveľa horšia situácia bola v roku 1999, keď zomrelo osem ľudí.
Súčasťou výstavy bude súťaž o najväčší počet prinesených druhov a najväčšiu plodnicu huby. Minulý rok si prvenstvo v prvej spomínanej kategórii vyslúžili dve Bratislavčanky, ktoré na výstavu priniesli 135 druhov. V druhej súťaži o najväčšiu plodnicu zvíťazila ďalšia Bratislavčanka s deväťkilovým vejárovcom obrovským.
V rámci výstavy sa uskutoční v stredu 9. októbra o 16.00 hodine aj prednáška o liečivých hubách.