Bratislava 6. októbra (TASR) - V tohtoročných parlamentných voľbách sa podľa politológa Miroslava Kusého prejavil fenomén vyššieho záujmu mestského obyvateľstva v porovnaní s vidiekom.
Kusý to hodnotí ako očakávaný dôsledok vedenia kampaní kandidujúcich strán a mimovládnych organizácií (MVO). "V týchto voľbách sa zvýšila účasť mestských, kriticky uvažujúcich voličov, ktorí vyvážili podiel účasti vidieckeho obyvateľstva," povedal pre TASR. Samotný vplyv jednotlivých kampaní MVO na rôzne zložky obyvateľstva, ktoré mali motivovať občanov zúčastniť sa volieb, v súčasnosti vyhodnocuje Inštitút pre verejné otázky.
Profesor Kusý pripustil, že kampaň šéfa Smeru Roberta Fica mohla čiastočne prispieť k volebnému výsledku komunistov hlavne v sociálne zaostalejších regiónoch Slovenska. "Vytváral v ľuďoch pocity frustrácie z politiky, keď vravel o tom, ako sa kradlo a stále kradne. On sám v ich očiach však dôveru nevzbudzoval."
Fico sa podľa politológa "vystrieľal hneď na začiatku, dávno predtým, než bola kampaň oficiálne vyhlásená. V čase, keď mala kulminovať, on už nemal čo povedať." Spôsob agitácie voličov Smerom označil za "agresívny a vulgárny".
Za jednu zo základných chýb Kusý považuje Ficovu výzvu voličom, aby ho volili za predsedu vlády: "Neuvedomil si, že od ich hlasu závisí jeho ďalšie fungovanie na politickej scéne a dostával ich pod psychický tlak. To mnohých odradilo."
Samotnú billboardovú prezentáciu Smeru Kusý hodnotí ako kontraproduktívnu. "Na jednej strane masívna kampaň za vstup do Európskej únie so Smerom, na druhej Flašíkove holé zadky zosmiešňujúce toto úsilie. To vzbudzovalo u potenciálnych voličov pocit neserióznosti z tejto strany."
Prvé veľké turné absolvoval Fico so svojou novou stranou v čase tzv. neplateného voľna, ktoré si vybral počas prebiehajúcej schôdze parlamentu. Rozsiahlu propagáciu Smeru a s ňou spojenú osobnú prezentáciu začal na východnom Slovensku. V Medzilaborciach počas stretnutia s občanmi podrobil ostrej kritike činnosť vlády a parlamentu. Premiéra Mikuláša Dzurindu vtedy označil za "neschopného a skompromitovaného, na ktorého si po voľbách nikto ani nespomenie". Svoju účasť na rokovaniach parlamentu považoval za "zbytočnú, pretože medzi ľuďmi sa cíti byť užitočnejší". Tento okres sa pre komunistov stal vo voľbách najúspešnejším.