Skrátiť čas čakania na ošetrenie je otázka organizácie práce, vraví slovenský lekár z Berlína.
BRATISLAVA. V Nemecku poplatok za prednostné ošetrenie u lekára neexistuje, hovorí lekár Ľuboš Fraňo, ktorý v berlínskom City West šéfuje očnej klinike.
„Poplatky za prednostné ošetrenie sú nástrojom na vytváranie medicíny pre bohatých a pre chudobných,“ hovorí o slovenských poplatkoch, ktoré platia pacienti, čo nechcú u lekára čakať.
Trojica poslancov za Most-Híd navrhla, aby u nás termíny určené na platené prednostné ošetrenie u lekárov povinne striedali dvojhodinovky pre neplatiacich pacientov.
Chcú chrániť chudobných pred neúmerným čakaním. Majú aj podporu ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej zo Smeru.
Parlament má o návrhu rokovať v septembri. Poplatok za prednostné ošetrenie sa zaviedol za druhej vlády Mikuláša Dzurindu z SDKÚ v roku 2005.
Nie poplatky, efektivita
„Nemci sa bránia vytváraniu tzv. Zweiklassenmedizin (medicíny pre dve triedne vrstvy – pozn. red.),“ vraví berlínsky lekár pôvodom z Trenčína.
Poplatky za prednostné ošetrenie od troch do desiatich eur, ktoré u nás určujú župy, sú podľa neho „sociálnou diskrimináciou“ dôchodcov či študentov.
V Nemecku podľa neho nič podobné nie je. „Každá ordinácia rozhoduje sama, či zavedie ranné, alebo popoludňajšie ordinačné hodiny len pre akútne prípady, alebo ako organizačne zvládne pacientov bez termínu,“ vraví Fraňo.
Akútne prípady berú zvyčajne od deviatej do desiatej ráno a od druhej do štvrtej popoludní.
„To znamená, že môžu prísť pacienti bez termínu a je im jasne povedané, že čas čakania môže byť až do dvoch hodín.“
Skracovanie času čakania podľa Fraňa závisí najmä od toho, ako si lekár zorganizuje prácu.
V nemeckých klinikách a ambulanciách objednávajú pacientov na konkrétny termín bezplatne, väčšinou v pätnásťminútových intervaloch, podľa náročnosti vyšetrenia.
Tlak na efektivitu práce lekára podľa Fraňa vytvárajú aj sami nemeckí pacienti. „Ak sú nespokojní, idú k inému špecialistovi, prípadne napíšu lekárskej komore alebo združeniu poisťovní.“
Nerozdeľujeme pacientov
„Odmietame rozdelenie na bohatých a chudobných,“ odpovedala na Fraňovu výhradu Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.
Poplatok za prednostné ošetrenie podľa nej nie je platbou za poskytnutie zdravotnej starostlivosti, ale za službu mimo nej.
Podporou poslaneckého návrhu chce ministerstvo dosiahnuť, aby „lekár nemohol mať iba prednostné hodiny, a tak eliminovať pacientov, ktorí financie na prednostné ošetrenie nemajú,“ tvrdí.
Priznáva, že aj na Slovensku sú lekári, ktorí vďaka dobrej organizácii práce nevyberajú za prednostné vyšetrenie nič.
Ministerstvo podľa Čižmárikovej dokončuje analýzu o poplatkoch a doplatkoch v našom zdravotníctve, vďaka ktorej by malo dôjsť k zlepšeniu v tejto oblasti.
Aj jeden z predkladateľov návrhu Tibor Bastrnák z Mosta vraví, že ním chcú chrániť chudobných.
Keby sa systém prednostného ošetrenia naďalej zneužíval, nevylučuje, že predloží návrh, ktorý by presne stanovoval hodiny, počas ktorých môže byť pacient prednostne ošetrený za poplatok.
Dnes zákon hovorí, že čas na prednostné ošetrenia môže tvoriť najviac štvrtinu ordinačných hodín lekára.

Beata
Balogová
