Banská Bystrica 20. júna (TASR) - Odstrániť rozpory v pôvodných výpovediach mali dnes na hlavnom pojednávaní s Mikulášom Černákom a spol. znalci z odboru súdneho lekárstva a daktyloskopie. Ich opätovné vypočutie nariadil senátu Krajského súdu v Banskej Bystrici vo svojom februárovom rozhodnutí Najvyšší súd SR.
Znalec z Ústavu súdneho lekárstva v Martine so svojím kolegom pitval mŕtvolu nájdenú pri Polomke. Súdu zopakoval, že od vyšetrovateľa vedel, že ide o telo Poliaka Grzegorza Szymaneka. Preto neurobil niektoré úkony, ktoré sa robia v prípade neznámej mŕtvoly. Okrem odobratia vzorky z hrudnej kosti na test DNA podrobne neskúmal napríklad stav chrupu. Vysvetlil, prečo doplnil svoju výpoveď z prvého pojednávania v decembri 1999, kedy vyhlásil, že kosti nájdené v jame nad mŕtvolou k nej nepatrili. Z vlastnej iniciatívy si od vyšetrovateľov vyžiadal videozáznam exhumácie a zistil, že samovoľný posun kostí z nohy nebohého Szymaneka je možný. K tomu vypracoval dodatok k pôvodnému posudku, ale nevedel vysvetliť, ako sa dodatok dostal na súd.
Za neetický a v rozpore s internými predpismi polície označila obhajoba postup daktyloskopického experta z Kriminalisticko-expertízneho ústavu PZ v Banskej Bystrici, ktorý z pitvanej mŕtvoly Szymaneka bez zadokumentovania odobral prsty pravej ruky na expertízu. Obhajoba znalcovi tiež vyčítala, že z vlastného rozhodnutia a bez záznamu dal po daktyloskopickej skúške odobraté prsty spáliť. K postupu znalca pri likvidácii skúmaných prstov mal výhrady aj obžalovaný M. Černák.
Predseda senátu Ľ. Samuel prečítal aj vyjadrenie súdneho znalca z odboru stomatológie, ktorý potvrdil, že chrup mŕtvoly bol na viacerých miestach plombovaný tzv. bielymi plombami. Pritom súdny znalec z Martina sa o tom nezmienil.
Pojednávanie s M. Černákom, ktorý je obžalovaný z únosu a vraždy Interpolom hľadaného poľského podnikateľa Szymaneka, pokračuje vo štvrtok. Konanie, v ktorom sú z únosu obžalovaní aj Ján K. a Andrej A., bude neverejné. Vypovedať by mali účastníci exhumácie Szymanekovho tela, ktorá sa uskutočnila 17. októbra 1998.
Polícia v Banskej Bystrici v súvislosti s prebiehajúcim procesom s Mikulášom Černákom a spol. doteraz nezaznamenala žiadnu mimoriadnu udalosť. Ako dnes TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Marta Mandáková, zvýšené bezpečnostné opatrenia platia aj naďalej.