BRATISLAVA. V Európe bujnie fenomén samovrážd „z ekonomickej krízy“, informoval vlani americký denník The New York Times.
Článok podporil štatistikami o prudkom raste samovrážd v krízou postihnutých krajinách i ťaživými príbehmi drobných podnikateľov, nezamestnaných či dôchodcov z Grécka, Talianska a Írska.
Psychiatri a psychológovia sa zhodujú, že na Slovensku tento fenomén badať zatiaľ okrajovo.
Počet samovrážd za posledné roky stúpol len mierne, vlani zahynulo vlastnou rukou 571 ľudí. Dosiaľ najviac si ich na život siahlo v roku 2008, až 631.
Motív i situácia samovrahov zostávajú pre lekárov zväčša neznáme.
Iné je to pri ľuďoch, ktorí skončia pri pokuse o ukončenie života a ocitnú sa v rukách odborníkov.
V hláseniach lekárov, ktoré poskytujú Národnému centru zdravotníckych informácií, vyplýva, že medzi tisíckou neúspešných samovrahov stúpa podiel nezamestnaných.
Počet samovrážd a pokusov o samovraždu na 10000 obyvateľov v okrese za rok 2012
List na rozlúčku Samovraždy
Počet samovrážd sa v rokoch 1997 až 2012 pohybuje od 449 do 631 Vlani 87 % samovrážd spáchali muži, pri samovražedných pokusoch je žien 41 %. Najčastejšie si siahli na život 50- až 59-roční, pri pokusoch dominovali muži dvadsiatnici a ženy tridsiatničky. Najviac samovrážd bolo v lani v Banskobystrickom kraji. Najviac pokusov bolo v Bratislavskom kraji. Najčastejším spôsobom samovraždy bolo obesenie a udusenie.
Kým ešte v roku 1997 bol bez práce len každý piaty, v posledných troch rokoch sa podiel nezamestnaných pohyboval už okolo štyridsať percent.
Naopak, zamestnaných bola len pätina, zvyšok boli študenti, dôchodcovia alebo invalidi.
Pracovné alebo existenčné problémy ako priamy motív pokusu o samovraždu uvádza asi desatina.
Jedným z nich bol aj 58-ročný muž, ktorý na jeseň v roku 2009 začiatkom ekonomickej krízy prišiel o prácu v stavebnej firme v Prahe. Vrátil sa na Slovensko, kde dostal podporu v nezamestnanosti 112 eur.
„Toto píšem dobrovoľne a čo sa chystám urobiť, je tiež dobrovoľné. Som nezamestnaný, ženu a deti nemám. Majetok – účet je v mínuse. Z toho, čo poberám, sa žiť nedá, a preto končím pod kolesami vlaku,“ napísal v liste na rozlúčku, ktorý položil vedľa seba na koľaje.
Žiadal, aby ho spopolnili na štátne útraty, keďže svojím činom rozpočtu ušetrí peniaze za príspevky v nezamestnanosti a dôchodok. Život mu zachránil náhodný okoloidúci, ktorý privolal políciu.
„S takými jasne formulovanými existenčnými problémami a rozhodnutím zomrieť sa stretávame zriedkavo,“ hovorí hlavný odborník ministerstva zdravotníctva na psychiatriu Ivan Dóci.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Au8kMZ_S_soudEZsei1QSGpnSkJEQjBlYWpnQ1pxQ0E&transpose=0&headers=1&range=A1%3AC17&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":"14"},"series":[{"type":"bars"},{"targetAxisIndex":1,"lineWidth":4}],"animation":{"duration":500},"type":"line","hAxis":{"title":"Zdroj: NCZISK, \u00daPSVaR.","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"vAxes":[{"useFormatFromData":false,"title":"Podiel nezamestnan\u00fdch medzi \u013eu\u010fmi, ktor\u00ed sa pok\u00fasili o samovra\u017edu (%)","formatOptions":{"source":"inline","suffix":" %"},"minValue":0,"viewWindowMode":"explicit","format":"0.##' %'","logScale":false,"viewWindow":{"min":0,"max":null},"maxValue":null},{"title":"Miera nezamestnanosti v SR (%)","useFormatFromData":false,"formatOptions":{"source":"inline","suffix":" %"},"minValue":0,"viewWindowMode":"explicit","format":"0.##' %'","logScale":false,"viewWindow":{"min":0,"max":null},"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Nezamestnanos\u0165 a pokusy o samovra\u017edu","domainAxis":{"direction":-1},"legend":"top","focusTarget":"category","useFirstColumnAsDomain":true,"tooltip":{},"width":500,"height":396},"state":{},"view":{"columns":[{"calc":"stringify","type":"string","sourceColumn":0},1,2]},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"ComboChart","chartName":"Chart 1"}
Muži útrapy dusia Téma existenčných problémov sa však v ambulanciách psychiatrov a psychológov u nás v posledných rokoch otvára častejšie.
„Po páde režimu sa začali prudko prehlbovať ekonomické rozdiely a ľudia na to neboli pripravení,“ vraví Dóci.
Podobnú skúsenosť má aj šéf Slovenskej komory psychológov František Skokan.
„Žiaľ, najmä muži stále vnímajú návštevu psychológa ako debakel, a tak sa o týchto problémoch často dozvedáme až po samovražednom pokuse alebo od ich žien, ktoré ťažko prežívajú vzťahové problémy,“ hovorí.
„Samovrážd u nás síce nepribúda, ale trend hospitalizácií pacientov v sociálne núdznej situácii je badateľný,“ hovorí aj primár Peter Šalamon z psychiatrickej nemocnice v Michalovciach.
Pri depresívnych pacientoch s existenčnými problémami sa lekári boria aj s ďalším problémom.
„Poskytujeme im podporu, lieky či zmenu prostredia a vedieme ich k tomu, aby podnikali kroky na riešenie svojej situácie a hľadali pomoc v rodine,“ hovorí Šalamon.
„Prácu im nájsť nevieme, mnohí sa pokúsia a opäť sklamú a potom sa, žiaľ, vracajú.“

Beata
Balogová
