BRATISLAVA. Vojnový zločinec Milan Lukič si možno na Slovensku odsedí doživotný trest odňatia slobody, na ktorý ho odsúdil Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Obviňujú ho z toho, že osobne zavraždil najmenej 132 moslimských civilistov.
Ešte v decembri 2012 mal požiadať prezident tribunálu Slovenskú republiku o informáciu, či by bolo možné, aby Lukič mohol byť umiestnený v slovenskej väznici.
Druhá Srebrenica
Bratranci Milan a Sredoje Lukičovci sa podľa agentúry APA zodpovedali z obvinení z vojnových zločinov proti moslimským civilistom v meste Višegrad neďaleko srbskej hranice v čase od 7. júna 1992 do 10. októbra 1994.
Obaja sa mali podieľali na "najbrutálnejších operáciách etnických čistiek" a do októbra 1994 spáchali "stovky zločinov na moslimoch", pričom mesto Višegrad sa stalo "smutne známe ako druhá Srebrenica".
Milana Lukiča zadržali v auguste 2005 v Argentíne. Už v roku 2006 ho odsúdili v Srbsku na 20 rokov väzenia pre únos a vraždu 17 Bosniakov, ktorých uniesli v októbri 1993 v Srbsku a neskôr zavraždili neďaleko Višegradu.
Počas vojny v Bosne bol Milan Lukič vodcom dvoch srbských polovojenských skupín vo Višegrade. Jeho bratranec Sredoje, ktorý bol pred vojnou v tomto meste policajtom, sa k jeho skupinám pridal.
ICTY potvrdil odsudzujúce verdikty voči obom bosnianskym Srbom 4. decembra 2012. V júli 2009 odsúdili Milana Lukiča na doživotie.
Trest pre Sredoja Lukiča znížili v odvolacom konaní z 30 rokov na 27 rokov väzenia po tom, ako ho zbavili jedného z obvinení týkajúceho sa mučenia zajatcov, informovala ďalej agentúra APA.
Rozhodne ministerstvo
Preklad dvoch rozsudkov medzinárodného tribunálu v súčasnosti zabezpečuje slovenské Ministerstvo spravodlivosti.
Podľa vyjadrenia súdnej prekladateľky bude preklad druhostupňového rozsudku hotový približne v novembri 2013 a prvostupňového asi vo februári 2014.
Sú totiž rozsiahle, majú 285 strán a 350 strán.
"Po doručení oboch prekladov predloží Ministerstvo spravodlivosti návrh na uznanie uvedených rozsudkov Krajskému súdu v Bratislave. Po nadobudnutí právoplatnosti uznávacieho rozsudku uvedeného krajského súdu, Ministerstvo spravodlivosti rozhodne o súhlase, respektíve prípadnom nesúhlase s prevzatím odsúdeného na výkon trestu odňatia slobody do Slovenskej republiky," vysvetlil Pavol Kubík z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti.
Bol by prvý
V prípade, že by Lukič mal stráviť zvyšok života v slovenskom väzení, bude umiestnený v ústave v Ilave alebo Leopoldove.
Išlo by vôbec o prvého odsúdeného ICTY, ktorý by si trest odsedel na Slovensku.
V novele zákona o výkone trestu odňatia slobody, ktorou by sa mala zaoberať vláda, sa navrhuje, aby sa s odsúdeným, ktorého potrestal medzinárodný súd, zaobchádzalo rovnako ako s ostatnými väzňami.