Prokurátor Trnka podal v prospech Jany Šlachtovej mimoriadne dovolanie. Súd ho odmietol.
BRATISLAVA. Bývalý šéf prokuratúry Dobroslav Trnka opäť pomáhal známej svojho kamaráta, podnikateľa Mariána Kočnera z kauzy Glance House.
Súdne dokumenty v týchto dňoch získal denník SME.
V kauze Glance House Trnka v máji minulého roka povolil nezákonný prevod zablokovanej bytovky v Bernolákove na firmu Jany Šlachtovej.
Podnikateľka má blízko ku Kočnerovi, ktorý neskôr vystupoval ako budúci majiteľ novostavby.
Teraz sa ukázalo, že prípadu Glance House predchádzal prípad Hermes Trade s podobným scenárom.
Šlachtová v kauze Glance House stojí proti svojmu bývalému spoločníkovi z firmy Robertovi Čížovi.
Ešte predtým boli obaja spolu aj v Hermese, ktorý bol nástupcom predajcu skrachovanej značky áut Daewoo na Slovensku.
Čudný predaj po Daewoo
Kto je kto
Kamaráti
Dobroslav Trnka – vlani nezákonným listom umožnil prevod zablokovaného domu Glance House z firmy Roberta Číža na firmu Jany Šlachtovej,
Jana Šlachtová – známu Mariána Kočnera a bývalú Čížovu spoločníčku pre prevody, ktoré umožnil Trnka, obvinili, prokuratúra však obvinenie zrušila,
Marián Kočner – podnikateľ, známy z viacerých káuz, dlhoročný Trnkov priateľ, jeho meno je v mafiánskych zoznamoch polície.
Číž, ktorý predtým pre Daewoo Slovakia pracoval, do firmy podľa obchodného registra vstúpil v októbri 2001. Na Hermes Trade ju premenovali v decembri 2002.
V auguste 2004 Číž spoločnosť za nejasných okolností predal bývalému riaditeľovi Daewoo Sei Duk Kimovi. Potom predaj napadol na súde, lebo mu vraj nezaplatili.
Podiely v podniku medzitým previedol na Šlachtovú a ešte jedného spoločníka.
Pre tieto prevody sa na súd obrátil aj Sei Duk Kim, ktorý trval na tom, že za firmu riadne zaplatil, a teda mu patrí.
Čížovu žalobu o neplatnosti predaja súd v Trnave zamietol, Sei Duk Kim vyhral na Krajskom súde v Bratislave aj na Najvyššom súde.
Nezmenilo to ani dovolanie druhej strany sporu. Poslednou možnosťou tak pre ňu bolo mimoriadne dovolanie Generálnej prokuratúry, ktoré na podnet Šlachtovej podal Trnka v júni 2010.
Trnka vraj nevedel
Generálna prokuratúra tvrdí, že mimoriadne dovolanie podala, lebo dospela k záveru, že predchádzajúci postup súdov porušil zákon.
Kto bol za podnetom, vraj neriešila.
„Nezaujímala sa a ani jej neboli známe podnikateľské aktivity a kontakty podávateľky podnetu, ktoré nie sú relevantné na podanie mimoriadneho dovolania,“ odpovedala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Najvyšší súd Trnkovo dovolanie v marci zamietol. Päťčlenný senát pod vedením Juraja Semana rozhodol jednohlasne.
„Dovolací súd zistil, že závery generálneho prokurátora nie sú opodstatnené. Neboli tak splnené zákonné predpoklady pre dôvodné podanie mimoriadneho dovolania,“ píše v rozsudku.
Po Sei Duk Kimovom trestnom oznámení začala polícia prevody v Hermese riešiť ako podozrenie z podvodu.
V januári Číža a Šlachtovú obvinili. Číž tvrdí, že obvinenie bolo účelové a prokuratúra ho už na základe sťažnosti zrušila.
Polícia povedala, že stanovisko poskytne dnes. Šlachtová telefón nedvíhala. Sei Duk Kim sa podľa zistení SME už nezdržiava na Slovensku.
Vykonštruovaná kauza?
Kauza Hermes bola podľa Číža vykonštruovaná proti nemu s cieľom obrať ho o majetok. Spor sa viedol údajne o bývalé sídlo predajne Daewoo v Piešťanoch.
„Celá táto kauza je účelová a jej vyústením sú vlastne teraz tie problémy okolo domu v Bernolákove,“ hovorí Číž.
Komplikácie s novostavbou v Bernolákove vznikli potom, ako sa v máji 2010 Číž so Šlachtovou rozišiel.
V kauze prebieha viacero súdnych sporov. Dom je zablokovaný, pretože sa vyšetruje podozrenie z podvodu na Šlachtovej, z ktorého sú obvinení Číž s manželkou.
Bytovka už vyše troch rokov chátra. Ľudia, ktorí zaplatili zálohy za byty a stále ich nedostali, sú bezradní.

Beata
Balogová
