Aký ste líder?
„Osobne sa nevnímam ani tak ako líder, skôr iní ma tak vnímajú. Snažím sa robiť veci, ktoré považujem za zmysluplné a ktoré môžu meniť veci okolo mňa. Ak som líder, možno preto, lebo robím veci, ktoré nerobí až tak veľa ľudí.“
Ako sme na tom s lídrami v politike?
„Signifikantné pre slovenskú politiku je to, že sa robí na základe rozdelenia ľudí na 'nás' a tých ostatných. Potom antagonizmy, ako pravica - ľavica, Slováci - Maďari, muži - ženy, vzrastajú. Slovensko nemá spájajúcich lídrov.“
Založili ste skupinu Amnesty International, údajne jedinú na východ od Prahy.
„Funguje tri roky. Venujeme sa neformálnemu vzdelávaniu na školách, robíme živé knižnice a mnoho iných vecí.“
Prečo sú problémy s uplatňovaním ľudských práv?
„Problém je v praxi. Súdne rozhodnutia nám Európa vracia, ideálna nie je ani polícia. Prospeli by im nejaké ľudsko-právne tréningy.“
Čo sú živé knižnice?
„Výchova k ľudským právam. Snažíme sa lámať predsudky. Knižky sú ľudia s príbehom, ktorí vyrastali s hendikepom, z minorít, prežili holokaust a iní. Skupinky mladých ľudí si môžu na štvrť〜hodinu požičať 'knižku' a ona im povie svoj príbeh. Knižku napríklad robí chlapec z Košíc, fotograf, ktorý sa narodil bez rúk a precestoval svet. Má to prebúdzací efekt.“
Ste aj súčasťou medzinárodného projektu malé knižničky zadarmo.
„Je to malá milá iniciatíva. Knižky z búdky si môže hocikto požičať, prečítať a vrátiť, alebo doplniť knižnicu. Môže sa do toho zapojiť panelák v Sásovej, alebo ľudia, ktorí prídu na koncert do Kultúrneho centra Záhrada. Popri diskusiách, alebo predstavení Divadla z pasáže, ktoré hrá Shakespeara, môže byť aj ponuka Shakespearových diel. Funguje to zatiaľ tri mesiace a nikto knihy nekradne.“

Beata
Balogová
