BRATISLAVA. Slovenskú poštu riadi Tomáš Drucker, ktorý za vlády Ivety Radičovej ako nominant SDKÚ predsedal dozornej rade štátnej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti.
V minulosti robil poradcu bratislavskému županovi a predsedovi SDKÚ Pavlovi Frešovi.
Drucker bol aj predsedom predstavenstva vo firme Iquap, keď ovládala spoločnosť Weltbiz, v ktorej figuroval Roman Bubeník, manžel Anny Bubeníkovej zo spisu Gorila.
Drucker vlani pre SME tvrdil, že Bubeníka v živote nestretol.
Súperil so siedmimi uchádzačmi
Spis Gorila opisuje, ako Jaroslav Haščák z Penty podplácal politikov.
Za druhej vlády Mikuláša Dzurindu sa mal stretávať aj s vtedajšou šéfkou Fondu národného majetku Bubeníkovou.
Penta tvrdí, že Gorila je výmysel. Policajné vyšetrovanie je zatiaľ bez výsledku.
Drucker v utorok nevysvetlil, ako funkciu generálneho riaditeľa Slovenskej pošty získal. Jeho hovorkyňa Stanislava Pondelová odkázala na ministerstvo dopravy.
Ministerstvo pod vedením Jána Počiatka zo Smeru uviedlo, že Drucker uspel v konkurze, do ktorého sa prihlásil s ďalšími siedmimi uchádzačmi.
„O výberovom konaní sme vopred informovali inzerciou v denníku s celoplošným dosahom,“ dodal Počiatkov hovorca Martin Kóňa.
Počiatek mu veril už predtým
Počiatek Druckerovi dôveroval už pred konkurzom. Vlani koncom mája ho až do jeho vypísania poveril riadením pošty, keď odvolal nominantku KDH Marcelu Hrdú.
Hrdá sa preslávila tým, že po 14 mesiacoch vo funkcii mala nárok na odstupné 178-tisíc 90-tisíc eur za konkurenčnú doložku a ďalšie peniaze za podiel na hospodárskom výsledku. Celkovo 178-tisíc eur.
„Jej odmena alebo zlatý padák reprezentuje zhruba 25 rokov priemerného platu bežného poštára,“ kritizoval vtedy Počiatek. Jeho predchodca Ján Figeľ vravel, že o výške odstupného nevedel.

Beata
Balogová
