BRATISLAVA. Ministerstvo financií už zverejnilo výzvu na národný projekt Elektronické služby monitoringu obvinených a odsúdených osôb.
Počíta s tým, že cez Operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS) by naň mohlo zo štrukturálnych fondov Európskej únie ísť maximálne 26,9 milióna eur.
Rezort spravodlivosti už v máji avizoval, že na projekt elektronického monitoringu odsúdených a osôb s rôznymi zákazmi by chcel získať peniaze práve z eurofondov.
„V zmysle doterajších rokovaní Minsiterstvo spravodlivosti očakávalo vyhlásenie takejto výzvy, na základe ktorej predloží príslušný projekt,“ oznámila hovorkyňa.
Kontrola alkoholu aj domáceho násilia
Projekt má mať širšie využitie.
Umožní efektívnejší monitoring ďalších alternatívnych trestov, ako je dodržiavanie zákazu priblíženia sa k inej osobe a lokalite či dodržiavanie určených hodín pobytu na pracovisku pri nariadení povinnej práce.
Umožní aj kontrolu zákazu požívania alkoholu.
Zavedie sa aj služba, pomocou ktorej možno vydať interaktívne varovanie obetiam domáceho násilia, či organizátorom športových a iných podujatí o násilníkoch zo športových štadiónov, ktorých riešil súd.
Ukladali by viac alternatívnych trestov
Podľa nedávnych vyjadrení rezortu spravodlivosti by sa elektronický monitoring mohol spustiť po 1. januári 2015, ak sa v poriadku uskutoční pilotný projekt, získajú sa peniaze z eurofondov a uskutoční sa výberové konanie.
Okrem toho treba prispôsobiť legislatívu, zaškoliť ľudí a aj sudcov, aby takéto alternatívne tresty uplatňovali.
Odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská, ktorá pôsobí na ministerstve, hovorí, že u elektronicky monitorovaných majú v zahraničí dobré skúsenosti aj s resocializáciou, výchovou a prevýchovou.
Sudcovia údajne avizujú, že keby sme mali náramky, určite by nebol problém vo zvýšenom počte ukladať alternatívne tresty.
Náramky sa pri všetkých systémoch umiestňujú na nohu.