Najďalej to dotiahnu v štátnických funkciách opäť Pál Csáky (vľavo) a Béla Bugár. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Jednomyseľne schválili členovia Republikovej rady SMK koaličné dokumenty i kandidátov do vládnych funkcií. SMK však koalícii vytkla, že nebola schopná hľadať spôsob, ako vyriešiť odškodnenie občanov, ktorých sa dotkli zákony prijaté po druhej svetovej vojne. V nich sa uplatnil princíp kolektívnej viny a na Slovensku poškodil občanov maďarskej národnosti. SMK sa podarilo do téz vládneho programu presadiť vznik maďarskej univerzity. „Potvrdiť to môžem, konkrétne môžeme hovoriť až po podpísaní koaličnej zmluvy. Sme spokojní,“ povedal Bugár. O výsledku koaličných rozhovorov sme hovorili s lídrom SMK BÉLOM BUGÁROM.
Premietol sa do rozdelenia vládnych funkcií fakt, že SMK je druhou najsilnejšou stranou novej vlády?
„Myslím si, že áno.“
Ako si vysvetľujete, že ostatné vládne strany nechcú finančne odškodniť ľudí, ktorých sa dotkli povojnové zákony uplatňujúce princíp kolektívnej viny?
„Nešlo len o finančné odškodnenie. Boli tam rôzne návrhy. Som presvedčený, že aj mediálny tlak bol cielene nasmerovaný tak, aby mohla byť táto otázka zhodená zo stola.“
Chápali vaši partneri snahu SMK ako pokus o otvorenie Benešových dekrétov?
„Hovorili, že sa síce neotvárajú Benešove dekréty, ale predsa sa ich to dotkne a že to je nebezpečné. Berieme na vedomie, že nebola ochota. Ale nemyslíme si, že je možné na to zabudnúť. Raz musí prísť čas, keď celá Európa túto vec vyrieši.“
Myslíte si, že vaši voliči budú spokojní s vašimi ústupkami?
„Už samotný fakt, že sme jednohlasne odsúhlasili programové tézy vládneho programu a aj koaličnú zmluvu, o niečom svedčia. Možno predpokladať, že situáciu pochopia.“
Dlho ste hľadali kandidáta na post ministra pôdohospodárstva. Je pravda, že nikomu sa v SMK do tej funkcie nechcelo?
„Rovnako dlho sme rozhodovali aj o kandidátoch na iné vládne posty. Napríklad na post ministra pôdohospodárstva sme mali šesť adeptov a každého sme si museli vypočuť.“
O také kreslá, ako sú zahraničie, vnútro, obrana ste nemali záujem?
„Chceli sme, ale slovenská politika na to ešte nie je zrelá. Tak ako nie je zrelá ani na to, aby post predsedu Národnej rady mohol zastávať predstaviteľ SMK.“
SMK o sebe hovorila, že bola v uplynulom volebnom období stabilizujúcim prvkom koalície. Máte opäť túto ambíciu?
„Keďže teraz má koalícia len 78 poslancov, toto musí byť cieľom každej koaličnej strany.“ (sp)
Schválení kandidáti SMK do vládnych funkcií
Vicepremiér pre európsku integráciu a menšiny – Pál Csáky Minister životného prostredia – László Miklós Minister pre regionálny rozvoj – László Gyurovszky Minister pôdohospodárstva – Zsolt Simon Štátni tajomníci
Ministerstvo financií – Vladimil Podstránsky Ministerstvo školstva – László Szigeti Ministerstvo hospodárstva – László Pomóthy Ministerstvo regionálneho rozvoja – Zsolt Lukács Ministerstvo zahraničných vecí – József Berényi Ministerstvo kultúry – nominanta ešte musia schváliť Funkcie v parlamente
Podpredseda parlamentu – Béla Bugár Predseda poslaneckého klubu SMK – Gyula Bárdos Predseda výboru pre financie, rozpočet a menu – Pál Farkas Predseda výboru pre ľudské práva – László Nagy (sp)