BRATISLAVA – Dobrým kandidátom na miesto predsedu HZDS by bol Vojtech Tkáč. V televízii Markíza to včera povedal poslanec HZDS Ján Gabriel. Podľa neho je Tkáč prijateľnou osobou aj pre zahraničie a v hnutí je „dosť“ ľudí, ktorí sú pripravení podporovať ho.
Gabriel zdôraznil, že v HZDS sa nedeje žiadna revolúcia a pôdou na riešenie problémov je mimoriadny snem. Hnutie v každých voľbách stráca približne sedem percent hlasov, a preto musia podniknúť protiopatrenia. „Naši ľudia očakávali, že sa po voľbách dostanú do vládnych štruktúr,“ povedal Gabriel. Po tom, čo sa hnutie ocitlo na ďalšie štyri roky opäť v opozícii, „všetci chcú analýzu volebných výsledkov, vyvodenie dôsledkov a víziu budúcnosti“.
Gabriel podporuje myšlienku mimoriadneho snemu, lebo riadny snem môže byť o rok, o dva, a „to už potom všetko vyfučí“.
Na otázku, prečo sa neozval už napríklad na nitrianskom sneme v júli tohto roku, odvetil: „Desať dní pred odovzdaním kandidačnej listiny rozbiť celú kandidátku?“
Gabriel je presvedčený, že hnutie zostane kompletné a nedôjde k žiadnemu rozkolu. Ten by podľa neho hrozil len v prípade, že by nenastala vnútrostranícka diskusia. Zmeny totiž nežiadajú len niekoľkí vysokí funkcionári, „to sú okresné organizácie, ktoré dali žiadosti na krajské organizácie. To nie je otázka skupiny“.
V novom poslaneckom klube HZDS je skupina asi desiatich poslancov, ktorí podporujú zmeny v strane. Je to napríklad Jozef Brhel z Bratislavy, šéf Republikovej rady HZDS a bývalý prezident VÚB Ján Gabriel z Trnavy a niekdajší šéf Slovenskej sporiteľne a banskobystrický krajský šéf HZDS Ivan Kiňo.
Práve Brhel mal blízko k bývalému šéfovi SIS Ivanovi Lexovi. Na otázku, či sa už aj Ivan Lexa odkláňa od Vladimíra Mečiara, Gabriel povedal, že nevie, lebo s ním nehovoril. „Ale on bol vždy korektný voči pánovi Mečiarovi,“ povedal. Dodal však, že Ivan Lexa má výborný analytický mozog, „mal by to chápať rovnako ako ja“.
Gabriel sa však snažil súčasného predsedu HZDS aj šetriť. V úvode televíznej debaty tvrdil, že problém HZDS je „trošku širší ako Vladimír Mečiar“. Nepriamo mu ale vyčítal aj incident, keď Mečiar napadol novinára TV Joj krátko pred voľbami. (sp)