BRATISLAVA. „Z toho by pokojne mohla byť aj občianská vojna.“
Vajda z Krásnohorského Podhradia Ľudovít Gunár varuje pred novým návrhom stavebného zákona, ktorý nepočíta s dodatočnou legalizáciou čiernych stavieb.
Zákon by podľa vajdu v praxi nikto nevedel uplatniť bez použitia násilia. „Je tu celkovo až 70 až 100 domov, ktoré by boli zbúrane. To je veľká masa ľudí,“ upozorňuje Gunár.
Nad tvrdeniami štátneho tajomníka Františka Palka, že by po prijatí nového stavebného zákona by čierne stavby na Slovensku neexistovali, sa pousmial.
Krásnohorské Podhradie ešte koncom júna vydalo prelomové rozhodnutie o tom, že čierna stavba na pozemku Mariána Kotlebu musí byť zbúraná.
Čítajte viac: Čierne stavby idú búrať. Kto tak nespraví, bude mu hroziť aj väzenie
Problém pre mestá a obce
Tvrdenia vajdu potvrdzuje aj starosta obce Kecerovce, kde žije jedna z najväčších rómskych komunít na Slovensku.
“Nedokážem si v praxi predstaviť, že by sem niekto prišiel zbúrať 200 domov,“ uviedol Miroslav Galas-Zaufal. Takýto zákon by podľa neho iba zaťažil mestá a obce.
„Treba rozmýšlať nad dôsledkami,“ varuje. Iný prístup, ako sa vysporiadať s čiernymi stavbami, zvolil splnomocnenec vlády pre Romov Peter Pollák.
Spúšťa pilotný projekt, v ktorom odškodní majiteľov pozemkov, kde stoja čierne stavby a následne ich predá na splátky obyvateľom nelegálne postavených domov.
Do projektu by malo byť zapojených 15 - 20 obcí. Podmienkou je, aby mali ukončenú pasportizáciu pozemkov v sporných lokalitách.
„Štát dá 60 percent z hodnoty pozemku a majitelia 40,“ vysvetľuje Galas–Zaufal. S takýmto postupom súhlasí aj Gunár.
Ministerstvo pokarhalo samosprávy
O návrhu nového stavebného zákona pochybuje aj bývala splnomocnenkyňa pre rómske komunity.
„Nedá sa to vyriešiť jednoduchým procesom alebo novelou zákona a nedá sa to urobiť bez toho, aby sa neublížilo majiteľm stavieb, čo dúfam nie je cieľom tohto návrhu,“ upozorňuje Klára Orgovánová z Rómskeho inštitútu.
Ministerstvo tiež pokarhalo samosprávy.
„Viaceré obce ľahkovážne pristupujú k výkonu činnosti stavebného úradu, čo sa prejavili neúmerným zvýšením počtu tzv. čiernych stavieb a nevyvodzovaním zodpovednosti (neukladajú pokuty a nenariaďujú odstránenie stavieb), pretože nemusia znášať následky," píše sa v texte návrhu nového stavebného zákona.

Beata
Balogová
