SME

Greenpeace zistil, že na trhu v SR sa predáva 5 druhov toxických PVC hračiek

Bratislava 7. októbra (TASR) - Päť druhov toxických hračiek sa predáva na slovenskom trhu. Zistila to organizácia Greenpeace. Na analýzu do Technického ...

Bratislava 7. októbra (TASR) - Päť druhov toxických hračiek sa predáva na slovenskom trhu. Zistila to organizácia Greenpeace. Na analýzu do Technického skúšobného ústavu v Piešťanoch poslala v uplynulých mesiacoch osem podozrivých hračiek, v piatich prípadoch testy potvrdili výskyt nebezpečnej toxickej chemikálie - ftalátu. Táto látka sa používa v hračkách ako zmäkčovadlo, pričom na ľudský organizmus pôsobí karcinogénne. Môže narušiť hormonálny systém dieťaťa, poškodiť pečeň a obličky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ftaláty obsahujú nasledovné hračky: ružový psík (výrobca Hencz Toys/Poľsko, dovozca Wiky Bratislava, predajca Carrefour), vanička so zvieratkami (výrobca Safety Toys/Čína, dovozca Rosa Slovakia, s.r.o., predajca Carrefour), bazénik so zvieratkami (výrobca Saver Toys/Čína, dovozca Rosa Slovakia, s.r.o., predajca Carrefour), žltá kačička (výrobca aj krajina pôvodu neznáma, dovozca Tinaco Bratislava, predajca Dráčik), tri žlté kačičky (výrobca a krajina pôvodu neznáma, dovozca G.A.V., s.r.o., predajca Riva Export - Import).

SkryťVypnúť reklamu

Koordinátorka projektu PVC - nebezpečná hračka Katarína Bartovičová dnes informovala, že Greenpeace podal podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Hračky určené pre najmenšie deti sa podľa jej slov vyskytujú na trhu nelegálne, pretože nespĺňajú platné právne normy. Tieto sa sprísnili pred dvoma rokmi, keď organizácia objavila na trhu prvé toxické PVC hračky.

Vládnym nariadením sa stanovilo, že hračky určené deťom do troch rokov, ktoré sa vkladajú do úst, podliehajú pred uvedením na trh testom. Zároveň sa určili limity na hodnoty ftalátov v týchto výrobkoch. Objavené hračky vtedy stiahli z predaja. Greenpeace očakáva, že aj v tomto prípade bude voči predajcom a dovozcom vyvodená zodpovednosť. Bartovičová poznamenala, že nejde o tých istých ako v roku 2000. Opäť sa však medzi "previnilcami" objavila obchodná sieť Dráčik.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa ich analýz najčastejšie sa vyskytujúce krajiny, odkiaľ škodlivé hračky pochádzajú, sú Čína, Taiwan a Poľsko.

Greenpeace upozorňuje rodičov, aby spomínané výrobky nedávali deťom hrýzť a cmúľať. Odporúča im, aby si podľa platnej legislatívy žiadali vrátenie peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 189
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 720
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 580
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 4 008
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 953
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 592
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hráči Sniny počas penaltového rozstrelu v zápase Snina - Lehota pod Vtáčnikom.

Futbalistom Sniny ostali oči pre plač.


Futbalový agent Martin Petráš.

EURO U21 je najväčšie futbalové podujatie, ktoré môže Slovensko usporiadať.


TASR
Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


SkryťZatvoriť reklamu