BRATISLAVA. Mladá čašníčka nesie k stolu pred kaviarňou dva veľké pomarančové striky, presklené dvere si ťažkopádne otvára lakťom a zase zatvára špičkou nohy.
Tak v piatok obsluhovali v jednej z kaviarní v bratislavskom nákupnom centre Polus potom, ako sa len tesne vyhli pokute z Úradu verejného zdravotníctva.
Hygienici začali tento týždeň kontrolovať, ako prevádzky dodržiavajú nové pravidlá ochrany nefajčiarov, ktoré začali od júla platiť v obchodných domoch.
Fajčiť sa v nich po novom môže už len v stavebne uzatvorených podnikoch, z ktorých dym neuniká do okolia.
Zatiaľ upozorňujú
Čo sa zmenilo?
v obchodných centrách sa môže fajčiť len v stavebne uzavretých prevádzkach;
ak sa v nich podáva jedlo, musia mať aj oddelenú časť pre nefajčiarov;
fajčiť sa nemôže ani v cukrárňach;
pokuty sa zvyšujú na 500 až 15-tisíc eur.
Kaviareň síce stoly v prevádzke a pred ňou oddelila presklenými dverami, kontrolóri ich však našli dokorán. Cigaretový dym sa von šíril popri novom nápise „fajčiarska kaviareň“.
„Prevádzkovateľa sme upozornili, že dvere musia byť zatvorené. Zatiaľ len preventívne, pri ďalších kontrolách hrozí pokuta od 500 do 15-tisíc eur,“ povedala Lenka Skalická z Úradu verejného zdravotníctva.
Podobne dopadli aj ďalšie kontroly. Hygienici dostali za prvé dva týždne platnosti zákona sťažnosti na asi päť desiatok kaviarní v centrách po celom Slovensku, najviac ich bolo práve v Poluse.
Zo štyroch kontrolovaných kaviarní mali dvere otvorené tri, štvrtá ich otvorila onedlho po odchode hygienikov. „Musíme niekedy luftovať,“ vysvetľovala čašníčka.
Zmrzlina a cigarety
Cigaretový dym sa chodbami šíril aj po kontrole i z ďalšej kaviarne. Posuvné dvere s veľkým nápisom „pozor, sklo“ sa nedali zatvoriť pre zmrzlinový pult. „V auguste chystáme prestavbu,“ sľubovala čašníčka.
Kaviarne budú musieť upraviť aj predaj zákuskov a zmrzliny. Novela totiž stanovila, že fajčiarske obmedzenia, ktoré už štyri roky platia v reštauráciách, sa rozšírili aj na podniky s ponukou cukrárenských výrobkov. Ak nebudú chcieť marlenku ku káve
z lístka stiahnuť a zároveň nevyhnať fajčiarov, musia stavebne oddeliť väčšiu časť prevádzky pre nefajčiarov.
„Ten zákon je hlúposť. Ak zákazník nechá dvere otvorené a čašníčka si to nevšimne, máme byť my pokutovaní,“ krútil po kontrole hlavou jeden z prevádzkarov.
Z novely však nie sú nadšení ani hygienici. Tí pôvodne navrhovali, aby sa dym z podnikov v obchodných domoch vyparil úplne.
Poslanci zo Smeru i opozície si však odhlasovali pozmeňujúci návrh, aby sa rovnaké podmienky vzťahovali na „všetky zariadenia bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú“.

Beata
Balogová
