Bratislava 20. júna (TASR) - Člen Ústavnoprávneho výboru Peter Brňák (HZDS) bude pravdepodobne zastupovať Národnú radu SR pred Ústavným súdom SR v súvislosti s podaním Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). To podalo návrh na ústavný súd na začatie konania o súlade ustanovení zákona o umelom prerušení tehotenstva z roku 1986 a Ústavy SR. Sudcom spravodajcom je bývalý poslanec SMK Lajos Mészáros. Obe strany trvajú na ústnom verejnom pojednávaní.
O nominácii Brňáka dnes rozhodol výbor hlasovaním, pričom jeho nomináciu podal stranícky kolega Ján Cuper. Z deviatich prítomných členov piati návrh podporili a Brňák v rozhovore pre TASR potvrdil, že ho podporili aj niektorí koaliční poslanci. Navrhnutí boli ešte dvaja členovia - predseda výboru Ladislav Orosz a Peter Kresák, avšak keď výbor akceptoval Brňáka, hlasovanie o nich bolo bezpredmetné.
Navrhovateľa bude zastupovať šéf kresťanských demokratov Pavol Hrušovský, ktorý kandidáta na zastupovanie odporcu - NR SR vníma ako slobodné rozhodnutie výboru. Je presvedčený, že bude kvalifikovane obhajovať stanoviská, ktoré sú aj v súlade s jeho vedomím a svedomím.
Svoju nomináciu vníma Brňák ako nepolitickú, nestranícku a ako prienik istého svetonázoru. "Ak by som to nebol ja, ale Orosz alebo Kresák, ich názor, ktorý je od začiatku pevný a nemenný, by bol tak isto stopovateľný. Nateraz ešte neviem povedať o taktike nič, pretože nepoznám ani pracovnú verziu stanoviska NR SR", dodal.
Podľa návrhu KDH má ÚS SR posúdiť liberálnu úpravu možnosti prerušenia tehotenstva v jeho prvých 12 týždňoch. Počas tohto obdobia môže ktorákoľvek tehotná žena požiadať o vykonanie interrupcie bez udania dôvodu. Po uplynutí tohto času je iný režim, ktorý je zákonne upravený. "Chceme, aby aj počas prvých troch mesiacov platili tieto isté pravidlá", vysvetlil Hrušovský s tým, že sa opierajú napríklad o nálezy nemeckého ústavného súdu.
Uznesenia ústavnoprávneho výboru majú pre predsedu NR SR Jozefa Migaša iba odporúčací charakter. Ten ich môže i nemusí akceptovať. Témou zákazu, či povolenia interrupcií sa zaoberajú aj vyspelé krajiny sveta, pretože na ňu existujú rozdielne názory a ústavné súdy sa musia s touto otázkou vyrovnať. V súčasnosti platný zákon bol schválený pred pätnástimi rokmi Slovenskou národnou radou. Podľa názoru Kresáka problematika sa dotýka čl. 15. ods. 1 Ústavy SR. V listine základných ľudských práv a slobôd je zakotvené, že ľudský život je hodný ochrany pred narodením. Ako podstatné vníma slovné spojenie hodný ochrany pred narodením, čo KDH chápe ako absolútny zákaz interrupcií. Je presvedčený, že je potrebné definovať a diskutovať o tom, kedy vzniká ľudský život.
*zg som