Rómske rodiny z Rankoviec kopú základy vlastných domov.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie SME .
RANKOVCE. Šesť rómskych rodín z Rankoviec pri Košiciach si buduje svojpomocne, na vysporiadaných pozemkoch, z vlastných úspor a mikropôžičky rodinné domy.
Projekt mimovládnej organizácie ETP Slovensko sa u obyvateľov stretáva s nadšeným ohlasom. Štát chce naďalej budovať obydlia po starom.
Vo vlastnom
Lukáš Turták (23) s bratom Petrom a otcom Miroslavom v úmornej horúčave kopú na betón stvrdnutú zeminu uprostred šalungu na budúce základy domu. S manželkou žije u rodičov, siedmi v dvoch izbách.
„Na Vianoce chceme už bývať sami,“ hovorí vyučený murár. Aj z dávok sa mu podarilo našetriť nejaké peniaze, dostal od ETP mikropôžičku, pozemok si odkúpil od obce.
„Nejde o to, že sa ho zbavím. Ale som rád, že bude vo svojom,“ vysvetľuje Lukášov otec. Spolu s ďalším synom vymeriavali stredný základ.
Ondrej Sameľ (33) z Keceroviec je skúsený murár. Dlhé roky bol bez práce. Teraz pomáha stavebníkom zo susedných Rankoviec ako zamestnanec ETP Slovensko.
Na stavbe rodinného domu radí, ako kopať základy, ťahať múry, miešať betón.
„Nemusím nikoho naháňať. Vedia, že si to stavajú sami pre seba. A budú si to vážiť inak, ako keby len čakali na kľúče.“
((a))
Nič zadarmo
ETP Slovensko postavilo za posledné tri roky spolu s obyvateľmi rómskych osád štyridsať nájomných bytov a štyri rodinné domy. Tohto roku sa do projektu zapojilo šesť rodín z Rankoviec.
„Nič nedostanú zadarmo. Každé euro, ktoré sa tu preinvestuje, je súčasťou pôžičky, ktorú budú osem rokov splácať,“ hovorí Martin Vavrinčík z ETP. „Pracujeme s nimi dlhodobo, vieme, kto naozaj chce svoj život zlepšiť a je ochotný pre to aj niečo urobiť. Ponúkame štátu model bývania, ktorý je dlhodobo udržateľný, nepomerne lacnejší a energeticky menej náročný, ako výstavba nájomných bytov prostredníctvom štátneho fondu rozvoja bývania.“
Svojpomocná výstavba domov nerieši len problém čiernych stavieb, ale viacero ďalších oblastí – sociálnu, oblasť hygieny, obyvatelia získajú praktické skúsenosti, pracovné návyky. „Môžu byť pre ostatných príkladom. Odbúravajú stereotypy, podľa ktorej Cigáni dostanú od štátu všetko grátis,“ vyvstľuje Vavrinčík.
Úvery
Získať pre nezamestnaného Róma úver v banke je takmer nemožné. Peniaze z mikropôžičkového fondu ETP môžu čerpať len tí, ktorí dokážu v sporiacom programe ušetriť nejaké peniaze. Keď dokázali dvanásť mesiacov odložiť 360 eur, dostali bonus v rovnakej sume. Väčšinou si za kúpili pozemok. Potom sa mohli uchádzať aj o účelovú mikropôžičku vo výške 1060 eur.
„Šesťsto klientom sme požičali okolo 600-tisíc eur. Návratnosť je okolo 95 percent,“ hovorí Vavrinčík.
Keď klienti splácajú mikropôžičku, môžu dostať minihypotekárny úver päť až šesťtisíc eur.
„Úver nedostanú v hotovosti, ale vo forme stavebného materiálu, či mechanizmov, ktoré na stavbe potrebujú.“ ETP poskytuje asistenciu aj pri celom administratívnom procese – od územného a stavebného konania až po financovanie pracovníka, ktorí im na stavbe radí.
„Problém bývania Rómov na Slovensku nadobudol obrovské rozmery. Nemáme ambíciu ho vyriešiť, chceme však dokázať, že je riešiteľný,“ dodal Vavrinčík.
Pomocníci z javiska
V pondelok prišli rómskych stavebníkov do Rankoviec podporiť herci z newyorkského divadla Dramatic Adventure Theater.
Stavebný deň absolvovali v rámci týždenného pobytu na Slovensku, zameraného na prácu s rómskymi deťmi. Divadelné workshopy vedú v Moldave nad Bodvou, Starej Ľubovni a v Košiciach-Šaci.
Režisér Tom Costello bol prácou i návštevou osady nadšený.
„Naše divadlo bolo už v Ecuadore a v Zimbabwe. Aj tam sme pomáhali ľuďom, ktorí pomoc potrebujú a si ju aj zaslúžia. Myslím si, že tento projekt je nielen vzácny, ale aj nesmierne užitočný. Zaslúži si aj našu podporu.“
Foto k článku: TASR/František Iván

Beata
Balogová
