Z právneho hľadiska tu však podľa riaditeľa grantového programu Tvoja zem a združenia ETP Borisa Strečanského neexistuje žiaden subjekt nazývaný tretí sektor.
"Nie je to žiadna korporácia, aj keď je na MVO vyvíjaný nepriamy tlak zo strany štátu, ktorému vyhovuje mať jedného partnera na diskusiu," reagoval Strečanský na čoraz častejšie tendencie zahrňovať aktivity MVO pod spoločnú hlavičku.
V súčasnosti na Slovensku pôsobí Rada vlády pre mimovládne neziskové organizácie, ktorá je poradným orgánom a má vytvárať priestor pre výmenu názorov medzi vládou a neziskovým sektorom. "Dôležitý je spôsob konštituovania tejto rady, odkiaľ následne čerpá svoju legitimitu. Aby poskytla skutočne kvalitný priestor na prezentáciu názorov, mali by byť do nej delegovaní zástupcovia tých, nazvime to platforiem, ktoré sú v treťom sektore významné. V žiadnom prípade to nemôže byť jedna organizácia zastrešujúca všetky ostatné," povedal pre TASR Strečanský. Podľa neho vo verejnosti potom zbytočne vzniká dojem, "akoby tu bol tretí sektor ako nejaký zákulisný hráč, ktorý niečo koordinovane a centralizovane ovplyvňuje".
Za nebezpečný považuje nátlak na MVO "vytesniť hlasy tých, ktorí sa zaujímajú o veci verejné, do priestoru, ktorý nezasahuje do politického diania". Politická rola neziskových organizácií tu bude podľa Strečanského vždy prítomná. "Je to totiž tradícia už od roku 1989 a zároveň je to spôsobené politickým vývojom na Slovensku. To dalo impulz na vznik združení, ktoré sa týmto témam venujú. V skutočnosti je každé združenie samostatné a zodpovedá len samo za seba. V demokratickej spoločnosti je takáto pluralita názorov normálna a naopak patologickým javom by bolo, ak by sa museli MVO vtesnať do organizácie, ktorá by ich zastrešovala," upozornil Strečanský.