Záujemcovia môžu na stránke Otvorené súdy vidieť rozsudky, pojednávania, prieťahy aj blízke osoby sudcov.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom SME.
BRATISLAVA. Každý piaty sudca má v justícii blízkeho, ktorý je tiež sudcom, vyšším súdnym úradníkom, zamestnancom súdu, ministerstva spravodlivosti či jeho rozpočtových organizácii.
Ukázala to databáza nového portálu Otvorené súdy, ktorú v utorok predstavila Transparency International Slovensko.
Počet tých, ktorí sú sudcami a súdnymi úradníkmi, chcú ešte spresniť.
„Doteraz takéto súhrnné dáta neboli dostupné. Je to zaujímavá informácia pri debate, keď sa rodinní príslušníci stanú sudcami,“ hovorí Matej Kurian z TIS, ktorá k menám sudcov priradila informácie z ich majetkových priznaní.
Manželov, súrodencov, príbuzných v priamom rade či iné blízke osoby v niektorých povolaniach v justícii do nich píšu povinne už dva roky.
Vedie Volkai
Otvorené súdy
zoznam obsahuje 2333 slovenských sudcov,
každé dva dni na stránke aktualizujú zoznam súdnych pojednávaní,
www.otvorenesudy.sk
Rekordérom je podľa štatistík šéf Krajského súdu v Košiciach Imrich Volkai, ktorý má v justícii štyroch blízkych. Sudcami sú jeho dcéra aj zať Miroslav Baňacký.
V roku 2011 navyše vymenoval Dobroslav Trnka za prokurátora jeho syna Petra, bez trojročnej čakateľskej praxe.
„Každý má právo podať si žiadosť kdekoľvek. On využil túto príležitosť,“ povedal vtedy Volkai pre SME.
Vyšším súdnym úradníkom na Krajskom súde v Bratislave je aj syn predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.
„V každej profesii a normálnej rodine sú rodičia vzormi – napríklad u hercov, lekárov, ale i právnikov. Dôležité je, aby výberové konania boli transparentné a objektívne,“ odkázal Harabin.
Hovorca ministra spravodlivosti Pavol Kubík povedal, že blízke osoby nemôžu diskriminovať. „Dôraz je na náročných výberových konaniach.“
Sudkyňa Katarína Javorčíková z Iniciatívy za otvorenú justíciu hovorí, že pochybnosti vyvolávali niektoré konkurzy na sudcov spred roku 2010. „Boli kritizované, že nie sú dostatočne otvorené, a tak mohli byť aj manipulovateľné.“
Pravidlá zmenila Lucia Žitňanská z SDKÚ. Bývalá ministerka dnes kritizuje zmeny za ministra Tomáša Boreca. „Krokom späť je zmena v prospech ústnej skúšky,“ hovorí.
„Trváme na tom, že transparetnosť ani otvorenosť výberových konaní nijako obmedzená nebola,“ povedal Borecov hovorca Pavol Kubík.
Nepresné, hovorí Harabin
Harabin projekt kritizuje pre nepresnosti, chýbajú v ňom rozhodnutia senátov Najvyššieho súdu. Kurian povedal, že oficiálne dáta sú neadresné.
„Je to vykrádanie databáz na stránke ministerstva spravodlivosti, ktoré sú presnejšie,“ hovorí Harabin.
Žitňanská projekt víta. „Keď sme začali zverejňovať súdne rozhodnutia a štatistiky, verili sme, že to nebude samoúčelné, a že ich začnú spracúvať tretí sektor a akademická obec.“

Beata
Balogová
