BRATISLAVA. Originálna rómska kultúra ovládne koncom augusta hrad Červený Kameň.
Po piatykrát sa tu uskutoční Cigánsky Bašavel, multižánrový festival autentickej rómskej hudby, tanca a tradičných remesiel.
"Hlavnou myšlienkou je vytvoriť pódium pre rómskych umelcov, amatérskych i profesionálnych, aby mohli ukázať to svoje umenie, hudbu, ktorú robia, aby sme podporovali rómsku kultúru, ktorá je naozaj pestrá a živá," uviedla na stretnutí s médiami riaditeľka festivalu Vladislava Dolníková.
Hlavným cieľom podujatia je podporiť a predstaviť aj množstvo rómskych mladých talentov.
Na hrade sa zídu amatérski i profesionálni umelci z Rumunska, Ruska, Maďarska, Česka a Slovenska. Vystupujúci umelci patria k špičke v oblasti pôvodnej rómskej hudby, tvrdia organizátori. Svoje umenie čerpali od rodičov, prarodičov a celej komunity.
Späť ku koreňom"Chceme sa vrátiť ku koreňom nášho prežívania i rómskej kultúry," vysvetlila Dolníková, prečo sa nesie tento ročník festivalu pod názvom Návrat ku koreňom!
Dramaturgia preto stavila na autentickosť a spontánnosť umeleckého prejavu. "Prvým headlinerom je Gipsy Čáve, mladá kapela dvoch chalanov Jozefa Kotlára a Róberta Ráca, ktorí sú známi skladbou Topolčianska zlatokopka," pripomína režisér festivalu Peter "Gonzo" Vaško.
Chce, aby festival pomohol lepšie predstaviť rómsku kultúru. "Verím, že ľady sa pohnú ďalej, aby sa prestalo pozerať na Rómov ako na nutné zlo. Chcel by som, aby tá miera tolerancie prešla do priateľského vzťahu a vzájomnej pomoci," priznáva.
Žiadny šiator na lúkeMinulý rok zavítalo na Cigánsky Bašavel štyritisíc návštevníkov, organizátori veria, že tento rok to bude o tisícku viac. Počas piatich rokov sa z malej akcie Divých makov stal fenomén v rámci rómskych festivalov a každoročne nastavuje latku vyššie.
"Dobu človek nezastaví, preto sa na to musíme pozerať trochu komerčnejším spôsobom. Nemôžeme postaviť na lúke šiator a hrať sa na rómsky tábor. Tak to už dnes nejde," vysvetľuje Vaško dramaturgiu festivalu.
Kováči, veštica i tradičná kuchyňaV rámci hľadania nových talentov na Slovensku sa predstaví aj zábavová kapela Gipsy Nicol, ktorú tvorí súrodenecká dvojica Nikola Dunková a Milan Dunka. Návštevníci Cigánskeho Bašavelu sa budú môcť zoznámiť s tradičnými remeslami, rómskou kuchyňou či pojazdnou kováčskou dielňou z roku 1860. Pripravená je tiež veštiareň a tanečný a výtvarný workshop, pripomína režisér festivalu
"Prvýkrát sa verejnosti predstaví chránená dielňa z Čičavy. Je to vzácny projekt, ktorý je úplne na východe Slovenska," dodala Vladislava Dolníková k rezbárom Ozdobou festivalu bude Romafest, slávna rómska tanečná skupina z Transylvánie. Ide o zostavu 16 profesionálnych rómskych tanečníkov.
Ako prekvapenie tohto ročníka sa predstaví jedinečný kompilát Gipsy Bashavel, v ktorom sa združili Sendreiovci, dvaja donskí kozáci a poľská kontrabasistka a speváčka. Budeme hľadať a dávať priestor mladým talentom, hovorí režisér festivalu. Tradičné rómske skladby zo stredného a východného Slovenska priblíži návštevníkom talentovaná huslistka Barbora Botošová so svojou formáciou Bohemians.
Výťažok zo vstupného pôjde pre detiDvanásťhodinový maratón sa začne o 29. augusta o 11:00 hod. Organizátorom podujatia je občianske združenie Divé maky. Medzinárodný multižánrový festival vznikol v roku 2009. Výťažok zo vstupného poputuje práve na podporu talentovaných rómskych detí, ktoré sú v štipendijnom programe Divých makov.

Beata
Balogová
