BRATISLAVA. V rebríčku transparentnosti poskytovanej rozvojovej pomoci je Slovensko na posledných miestach, kritizujú slovenské mimovládne rozvojové organizácie.
Slovenská republika sa podľa nich ako signatár deklarácie Globálne partnerstvo pre efektívnu rozvojovú spoluprácu, prijatej v Busane, zaviazala podniknúť kroky k zvyšovaniu efektívnosti a transparentnosti rozvojovej spolupráce.
"Podľa indexu o transparentnosti pomoci z roku 2012 sa však umiestnila na 61. mieste zo 72 hodnotených donorov," tvrdí Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO) v hodnotiacej správe slovenskej rozvojovej pomoci v roku 2012.
Prihlásenie sa k Medzinárodnej iniciatíve za transparentnosť pomoci by podľa mimovládok bolo krokom k zvýšeniu transparentnosti poskytovanej pomoci.
Za krajinami V4
Mimovládne organizácie tiež kritizujú fakt, že slovenská rozvojová pomoc zaznamenala vlani pokles o takmer milión eur v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
V roku 2012 sme poskytli v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) 60,98 mil. eur, čo tvorí 0,087 percent hrubého národného dôchodku (HND).
"Slovenská republika tak zaostáva v napĺňaní svojho medzinárodného záväzku, poskytnúť do roku 2015 rozvojovú pomoc na úrovni 0,33 percenta HND.
V tomto ohľade sme sa umiestnili na koncových priečkach rebríčka krajín Únie, za Českom, Maďarskom i Poľskom," píše Platforma MVRO v hodnotiacej správe.
Menej Balkánu, viac Afrike
Napriek často spomínanej potrebe rozpočtových škrtov pritom podľa mimovládok existujú v Únii štáty, ktoré si svoje medzinárodné záväzky plnia. Patria sem napríklad Dánsko, Švédsko, Luxembursko či Holandsko.
Pri vyhodnocovaní poskytnutej pomoci v minulom roku však Platforma MVRO zaznamenala i pozitívny trend, ktorým je zvýšenie podielu bilaterálnej projektovej pomoci krajinám Afriky (44 percent) a pokles objemu pomoci pre západný Balkán (15 percent).
V porovnaní s rokom 2011 sa v roku 2012 zároveň zvýšil podiel pomoci najchudobnejším a nízkopríjmovým krajinám (55,14 percenta) ako Afganistan, Keňa a Južný Sudán.