Dotácie na kamerové systémy dostali aj obce, v ktorých býva len okolo tisíc ľudí. Venovať sa im môže často iba starosta.
BRATISLAVA. Starosta Studienky Boris Soukup má rázny hlas a občas hovorí záhorským nárečím.
Zastupuje asi 1600 obyvateľov, na ktorých bezpečnosť budú od tohto roka dohliadať dve kamery. Jedna v centre obce, druhá v areáli školy.
Starosta na ne od štátu získal 6-tisíc eur a dúfa, že budú nainštalované v najbližších týždňoch. „Už čakáme len na to, kedy bude podpísaná zmluva.“
Pozrú si len záznam
Kamery
Dotácie v roku 2013
tento rok dá ministerstvo vnútra na kamerové systémy asi 1,2 milióna eur,
dotáciu získa 227 obcí a miest na celom Slovensku,
výška dotácie sa väčšinou pohybuje medzi 2– až 10–tisícmi eur,
najviac získa Bratislava a jej mestská časť Nové Mesto (obe po 20–tisíc eur).
Na kamerové systémy pôjde tento rok zo štátneho rozpočtu celkovo viac ako 1,2 milióna eur.
V rámci programu prevencie kriminality ich samosprávam prisľúbilo ministerstvo vnútra. Peniaze by malo dostať 227 obcí a miest.
Niektoré chcú prikúpiť ďalšie kamery k tým, čo už majú, veľká časť však kamerový systém inštaluje od začiatku. Ide zväčša o menšie obce, v niektorých žije len niečo cez tisíc obyvateľov.
Dediny ako Studienka nemajú obecnú políciu, kamerový systém teda bude obsluhovať priamo obecný úrad.
Starosta Soukup neráta s tým, že by obec zamestnala pracovníka, ktorý by dianie na kamerách v reálnom čase sledoval.
Ak sa teda aj v obci pod dozorom kamier niečo stane, zistia to až neskôr, keď si pustia záznam, ktorý sa na sedem pätnásť dní archivuje.
Niektorí mestskí policajti z Prešova či Malaciek hovoria, že kamery bez obsluhy nie sú dostatočne efektívne. Môžu síce zachytiť výtržnosti či trestný čin, no keďže ich nikto nevidí, nemôžu tam ihneď zasiahnuť policajti.
V Jablonovom majú kamery už od minulého roku. Žije tu asi 1100 obyvateľov a tak ako v Studienke nemajú obecných policajtov ani pracovníka, ktorý by prenos z kamier nepretržite sledoval.
Technika je umiestnená v budove obecného úradu a starosta Ondrej Uhliarik záznam kontroluje až vtedy, keď treba niečo riešiť.
Napriek tomu si kamery pochvaľuje. „Už len to, že ľudia o nich vedia, prispieva k prevencii.“
Pridáva sa k nemu aj Adrian Barto, starosta Oždian v okrese Rimavská Sobota.
„Kamery v obci majú veľký psychologický efekt. Keď ľudia vedia, že tam sú, nedovolia si to, čo si v minulosti dovolili úplne bez problémov.“
Ďalšie články k téme:
Na počet policajtov nemajú záznamy z kamier vplyv Na ulice v Malackách dozerajú cez kamery invalidi
Čísla nemajú
Presné štatistiky o tom, koľko prípadov pomohli kamery odhaliť, si v menších obciach väčšinou nevedú.
Starostovia si spomínajú skôr na konkrétne prípady, ktoré kamery pomohli vyriešiť.
V Jablonovom sa im podarilo napríklad usvedčiť človeka, ktorý nelegálne prespával v opustenej budove, či skoncovať s každoročnými krádežami v obecnej dielni.
Sedem kamier v Ožďanoch zase prispelo k obmedzeniu rušenia nočného pokoja a usvedčilo skupinku detí, ktoré sa vlámali do miestneho fitnes centra, aby si tu zorganizovali večierok.

Beata
Balogová
