Odísť pár hodín po pôrode domov je v Británii štandard. U nás je pravidlom ostať štyri dni.
BRATISLAVA. Záber, v ktorom deň po pôrode britský princ William do auta nakladá novorodeného nástupcu trónu a spolu s Kate ich odváža z pôrodnice domov, prekvapil asi väčšinu slovenských mamičiek.
Okrem toho, že tak skoro po pôrode asi žiadna nie je taká upravená, ani jedna sa tiež so svojím bábätkom domov nedostane tak rýchlo.
Namiesto lekára asistent
Pôrodnice
Rebríček
projekt Sprievodca pôrodnicami slovenského Health Policy Institute zverejňuje rebríčekpôrodnícdruhý rok;
hodnotí kvalitu zdravotnej starostlivosti, služby aj spokojnosť mamičiek;
za rok 2012 je na špičke celkového hodnotenia kvality pôrodnica FNTrenčín.
Postupy pôrodníkov a pediatrov u nás a vo Veľkej Británii sa líšia. Na ostrovoch je štandardom odísť domov čo najskôr.
Ženy nerodia v klasických pôrodniciach, ale v „Maternity Units“ – akýchsi pôrodných domoch.
Tie môžu, ale aj nemusia byť súčasťou nemocnice. Doktorov tam nahrádzajú pôrodné asistentky – „midwifes“ „midwives“ a sestričky. Hospitalizácia, ak nenastanú komplikácie, nie je dlhšia ako pár hodín.
„Ak sa vám napríklad nedarí ustáliť vysoký krvný tlak, môže sa stať, že zostanete cez deň a noc,“ spomína na svoj anglický pôrod Slovenka Miriam na portáli tehotenstvo.rodinka.sk.
Ak sú matka i dieťa zdraví, idú domov, kde ich zdravotný stav niekoľko dní chodí kontrolovať pôrodná asistentka.
Čakajú v nemocnici
U nás je pravidlo ostať štyri dni. „Funguje predpis, podľa ktorého musia byť v pôrodnici štyrikrát dvadsaťštyri hodín,“ hovorí Marián Špila, primár pôrodnice v Banskej Štavnici.
Ak nie sú problémy, mohli by podľa primára ísť domov skôr aj u nás. „Čaká sa na vyšetrenia dieťaťa, napríklad skríning vrodených metabolických chorôb, skríning obličiek či bedrových kĺbov.“
Špila hovorí, že ak pôrod prebehol bezproblémovo, nevidí dôvod držať matku s dieťaťom v nemocnici a prikláňa sa k britskému systému.
„O dva – tri dni by mohla ísť matka z gynekologickopôrodníckeho hľadiska domov.“ Čaká však na dôležité vyšetrenia dieťaťa.
Špila spomína na náš systém v 70. rokoch, keď podobne ako teraz v Británii aj u nás navštevovali matku s dieťaťom pôrodná asistentka a sestrička, ktoré kontrolovali zdravotný stav.
V nemocnici aj vtedy matky s deťmi ostávali okolo päť dní, pre novorodeneckú žltačku i dlhšie.
Ak je zabezpečená domáca starostlivosť a vyšetrenia novorodencov by sa robili ambulantne, Špila v tom vidí výhody.
Dá sa tak vyhnúť infekciám, ktorými by sa dieťa v nemocnici mohlo nakaziť. Podobne matka, ktorá neobľubuje nemocničné prostredie, nie je zbytočne stresovaná.

Beata
Balogová
