BRATISLAVA. Knihy, v ktorých sa píše o veľkorysej a trpezlivej povahe Adolfa Hitlera či vyhladzovacom boji, ktorý viedli proti Nemcom Poliaci, slovenské kníhkupectvá vyraďujú z predaja.
Po sérii upozornení od čitateľov v stredu stiahlo z predaja celú ponuku sporného českého vydavateľstva Guidemedia internetové kníhkupectvo Martinus. Ako prvý o tom informoval server omediach.com.
Knihu už dlhšie nemala na sklade ani sieť Panta Rhei, vo štvrtok denníku SME oznámili, že ponuku stiahnu aj z webu.
Ponuka kníh na stránke Guidemedia:
Výnimočný krok
Guidemedia
spomína ho česká Situačná správa o extrémizme,
vydáva prevažne knihy s vojnovou tematikou,
v anotáciách kníh hovorí o Hitlerovi ako významnom a trpezlivom štátnikovi,
spolupracovníka Lukáša Beera za komentáre v knihe obvinili napríklad z popierania genocídy.
Obe veľké kníhkupectvá spomínajú rovnaké dôvody: odmietajú predávať knihy vydavateľstva, ktoré sa spája s extrémizmom.
„Vydavateľstvo na svojich stránkach otvorene sympatizuje s nacistickým režimom a propaguje extrémizmus. Prejavuje sa to aj v anotácii ku knihe 100 dokumentov o vzniku vojny, ktorá celú diskusiu u nás spustila,“ hovorí Michal Meško z Martinusu.
„Zároveň sme si preštudovali, že vydavateľstvo spomína aj Situačná správa o stave extrémizmu od českého ministerstva vnútra.“
Martinus aj Panta Rhei hovoria, že knihy nezvyknú z predaja sťahovať často.
„Úlohou kníhkupectva je knihy predávať, nie cenzurovať. K stiahnutiu kníh z predaja pristupujeme len v naozaj výnimočných prípadoch. Dôvodom je propagácia extrémizmu, čo je pre nás neprípustné,“ povedala marketingová manažérka Panta Rhei Eva Rezníková.
Martinus pred niekoľkými týždňami odmietol prestať predávať knihu Mlčanie od Tibora Eliota Rostasa, známeho z rádia Viva. Rovnaký postoj má aj Panta Rhei.
Medzi prípadmi je podľa nich rozdiel. „Kým Rostas sa venuje rôznym témam a jeho hlavnou agendou sú konšpiračné teórie, dospeli sme k názoru, že cieľom vydavateľstva Guidemedia je šíriť nacistickú propagandu a ideológiu,“ vraví Michal Meško.
Obmedzenie predaja naďalej berú ako poslednú možnosť. „Zostávame presvedčení o slobode slova a prejavu,“ hovorí Meško.
Zákaz diel propagujúcich nacizmus nie je cenzúrou, ale morálnym postojom, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Za Hitlerom vidia biznis
Spolumajiteľ Guidemedie Pavel Kamas obvinenia z extrémizmu odmieta, a to aj napriek spomínaj správe ministerstva vnútra. Česká polícia podľa neho v poslednom čase s extrémizmom spája hocikoho.
Vydávanie kníh berie ako biznis. Zarábať na odkaze nacizmu mu vraj problém nerobí.
„Adolf Hitler je jedna z najlepších obchodných značiek na svete. Nevidím jediný dôvod to nevyužiť, zvlášť vo svete voľného trhu, kde víťazí ten, kto má ostrejšie lakte,“ hovorí Kamas.
Obchody mu idú. Napríklad kniha Hitlerových prejavov sa u nás predávala tak dobre ako v Česku.
Polícia: Zľahčujú genocídu
Práve Hitlerove prejavy sú dôvodom, prečo česká polícia začala vo štvrtok trestne stíhať Kamasovho spolupracovníka Lukáša Beera.
Beer do knihy napísal predslov a komentáre, ktoré podľa polície popierajú nacistické zločiny a zľahčujú genocídu.
Kamas síce za Beerom stojí, no české médiá upozorňujú na blog Náš směr, v ktorom Beer okrem iného písal, že je historicky dokázané, že nacisti na českom národe nespáchali žiadne zločiny.
Polícia už vypočúvala aj majiteľov Guidemedie Kamasa a jeho spoločníka Lukáša Nováka. Zatiaľ ich neobvinila.
Odborník na extrémizmus Miroslav Mareš hovorí, že stíhanie im hrozí v prípade, že by vydávaním kníh chceli úmyselne schvaľovať či popierať zločiny nacizmu.

Beata
Balogová
