SME

Prežil gulag. Z červeného očistca však prišiel do pekla

Ján Košút po nežnej revolúcii zostavil prvé zoznamy ľudí, ktorých odvliekli vojská NKVD do sovietskych gulagov.

Ján Košút prišiel napriek ťažkej chorobe z nemocnice na odhalenie tabule na pamiatku násilne odvlečených v bratislavskej Rači.Ján Košút prišiel napriek ťažkej chorobe z nemocnice na odhalenie tabule na pamiatku násilne odvlečených v bratislavskej Rači. (Zdroj: KPVS)

Po nežnej revolúcii zostavil prvé zoznamy ľudí, ktorých odvliekli vojská NKVD do sovietskych gulagov. On sám v nich strávil deväť rokov. Keď sa konečne vrátil do Československa, hovoril, že prišiel z červeného očistca do červeného pekla.

Len s hrubým zápisníkom a perom sa vybral už ako dôchodca krátko po nežnej revolúcii naspäť do Sovietskeho zväzu. V moskovských archívoch hľadal Ján Košút (26. 8. 1926 -19. 7. 2013) po polstoročí presné mená tých, ktorých na konci druhej svetovej vojny odvliekli vojská NKVD do sovietskych gulagov.

SkryťVypnúť reklamu

„Bola to sizyfovská práca. Na jej konci boli zoznamy vyše 7200 odvlečených a 528 zabitých ľudí,“ spomínal.

Jeho pracovné zápisky sú dnes na Slovensku ich jediným zoznamom. Je uložený na ministerstve spravodlivosti a z údajov vychádza aj Ústav pamäti národa.

Prvá otázka: ako prežiť

Téma gulagu sa ho bytostne dotýkala. On sám v nich strávil takmer deväť rokov.

Zlomom v jeho živote bol rok 1945, keď ho zavolali na povinný výcvik do Slovenskej armády. Už po štyroch dňoch, keď nemecký dôstojník zabil pri výcviku jeho kamaráta, z armády ušiel.

Krátko po návrate do rodného Vígľaša ho na základe udania zajali postupujúce vojská NKVD. Mal vtedy krátko pred maturitou. „Maturitnou sieňou sa mi stal gulag a prvou maturitnou otázkou bolo, ako prežiť,“ spomínal na svoje väzenie. Prešiel tábormi Jagrinlag a Ozerlag – bol pri polárnom kruhu, na Sibíri i pri Bajkalskom jazere.

SkryťVypnúť reklamu

„Na severe bolo deväť mesiacov tma, nevedeli sme, kedy je ráno a kedy je večer, iba keď sme išli do práce. Tam sme boli s kriminálnikmi, tí za kúsok chleba vraždili a hrdúsili. Bolo tam príšerne ťažké prežiť jeden deň,“ spomínal na podmienky v táboroch pre RTVS.

Mimoriadne rád hovorieval o chvíli, keď sa v roku 1953 už ako 27-ročný vrátil z gulagu do rodného Vígľaša. „Pán farár mi dal na privítanie 500 korún a fľašu vína. Prišlo k nám aj sedem susedových dievčat, jedna krajšia ako druhá.“ Jedna z nich sa stala neskôr jeho manželkou, ktorá ho sprevádzala celý život.

Nie všade sa však dočkal vrelého prijatia. „Najhoršie bolo potom to, keď som sa vrátil domov z červeného očistca do ozajstného pekla. Niektorí kamaráti mi ani ruku nepodali, odvrátili sa, toto ma skutočne bolelo,“ aj po rokoch si spomínal na najťažšie chvíle svojho života.

SkryťVypnúť reklamu

Pre zlé kádrové posudky, ktoré naňho napísali komunisti, si nemohol dokončiť maturitu, prijať ho nechceli do väčšiny zamestnaní. Celý život pracoval vo výrobe. Do posledných dní mal odložený aj svoj posudok z gulagu. Po deviatich rokoch ho odtiaľ prepúšťali ako invalida.

„Len pre ľahšiu fyzickú prácu. A tej sa mi v živote nedostalo. Celý život som musel robiť tam, kde nechcel nikto iný. Robil som na takom pracovisku, kde sa vyparovalo z výrobkov 400 litrov ftalátov, technik tam vždy prišiel prácu skontrolovať iba od dverí. Tam som si veľmi ublížil na zdraví,“ spomínal.

Nezlomný optimista

Po nežnej revolúcii sa snažil podobné osudy spájať. „Bol našou dušou. Ľuďom odvlečeným a ich blízkym v mnohom pomáhal,“ hovorí Naďa Evansonová, ktorej otec v gulagu zomrel.

SkryťVypnúť reklamu

S Jánom Košútom spolu pôsobili v Slovenskej asociácii násilne odvlečených aj v Konfederácii politických väzňov. Podľa jej slov ho poznali ako nezlomného optimistu.

„Bol som Pánu Bohu vďačný za každý deň, ktorý som prežil,“ hovorieval, keď sa ho pýtali, čo mu dávalo v ťažkých chvíľach silu.

O svojom príbehu napísal knihu Cez červený očistec, za ktorú získal medzinárodnú Cenu Egona Erwina Kischa. Ešte vo februári napriek ťažkej chorobe prišiel z nemocnice na odhalenie tabule na pamiatku násilne odvlečených v bratislavskej Rači. „Som rád, že keď tu my už nebudeme, spomienka zostane,“ povedal.

"Až do posledných chvíľ vydával svedectvo ďalším generáciám. Možno ho tiež nazvať hovorcom ľudí odvlečených do gulagu a paradoxne možno práve preto odchádza ako jeden z posledných,“ povedal Peter Sandtner z Konfederácie politických väzňov.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 899
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 805
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 951
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 404
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 206
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 701
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 263
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu